Polscy mundurowi u Papieża

  

Żołnierze i policjanci z całego świata, w tym również z Polski wzięli udział w wyjątkowej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego i 30. rocznicy podpisania przez św. Jana Pawła II konstytucji apostolskiej na temat ordynariatów polowych i ich statusu.

Jak podaje Radio Watykańskie, w piątek rozpoczął się w Stolicy Apostolskiej jubileusz żołnierzy i służb mundurowych. Uroczystości zakończyła dzisiejsza Msza Święta w Bazylice św. Piotra. W polskiej delegacji była 80-osobowa grupa żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, z biskupem polowym Józefem Guzdkiem na czele.  
Pierwszym punktem jubileuszu było sympozjum o posłudze ordynariatów polowych. W czasie jego trwania przypomniano, że ofiarami wojen są nie tylko cywile, ale również żołnierze i ich rodziny. Wymaga to specjalnej posługi ze strony Kościoła. Jednym z przyjętych od niedawna zadań kapelanów wojskowych jest propagowanie wśród żołnierzy międzynarodowego prawa humanitarnego. – Stolica Apostolska jest sygnatariuszem wielu międzynarodowych porozumień. W ten sposób chce zachęcić wspólnotę międzynarodową do większej ochrony godności człowieka w kontekście konfliktów zbrojnych oraz do wprowadzenia zakazu niektórych typów uzbrojenia – podkreślił abp Paul Gallagher, przedstawiciel Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
O specyfice posługi duszpasterskiej wśród żołnierzy mówił też kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Podkreślił on, że ordynariaty polowe nie służą zapełnianiu dziur w zwyczajnym duszpasterstwie, lecz są odpowiedzią na szczególne potrzeby żołnierzy.  – Mają oni być samarytanami pokoju. Niekiedy wymaga to od nich najwyższej postawy chrześcijańskiej, jaką jest oddanie własnego życia za przyjaciół – podkreślił kard.Ouellet.
 
W sobotę, podczas audiencji generalnej Papież Franciszek zwrócił się do wojskowych i policjantów słowami: „Jesteście wezwani nie tylko do tego, by kłaść kres konfliktom, ale także, by wnosić wkład do budowy ładu opartego na prawdzie, na sprawiedliwości i na wolności. Zapewnianie pokoju nie jest łatwym przedsięwzięciem, zwłaszcza dlatego, że wojna wyjaławia serca i zwiększa przemoc i nienawiść. Wzywam was, byście się nie zniechęcali” – powiedział Franciszek.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nowe standardy w szpitalu w Ciborzu

/ Kerim44 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Nowa izba przyjęć, laboratoria i gabinety – to inwestycje zrealizowane ostatnio w Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. Mają one poprawić komfort leczenia i dostosować placówkę do europejskich standardów – poinformował w piątek lubuski urząd marszałkowski.

Inwestycja dostosowuje szpital do obowiązujących przepisów, w tym do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Nowe oblicze zyskała izba przyjęć, przychodnia, laboratorium i sekcja statystyki medycznej. Całkowity koszt inwestycji wynosi 3,2 mln zł. Samorząd województwa dołożył 2,5 mln zł.

Dzięki przeprowadzonym pracom podniósł się komfort pracy kadry szpitala i standard obsługi jego pacjentów.

"Samorząd województwa wspiera i będzie wspierał szpitale psychiatryczne. Zapewniam, że nie odpuścimy i będziemy walczyć o psychiatrię, o lepszą wycenę procedur, o lekarzy, których brakuje"

– powiedziała podczas uroczystości oddania inwestycji marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że szpital w Ciborzu może być przykładem zmian w ochronie zdrowia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl