Polscy mundurowi u Papieża

  

Żołnierze i policjanci z całego świata, w tym również z Polski wzięli udział w wyjątkowej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego i 30. rocznicy podpisania przez św. Jana Pawła II konstytucji apostolskiej na temat ordynariatów polowych i ich statusu.

Jak podaje Radio Watykańskie, w piątek rozpoczął się w Stolicy Apostolskiej jubileusz żołnierzy i służb mundurowych. Uroczystości zakończyła dzisiejsza Msza Święta w Bazylice św. Piotra. W polskiej delegacji była 80-osobowa grupa żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, z biskupem polowym Józefem Guzdkiem na czele.  
Pierwszym punktem jubileuszu było sympozjum o posłudze ordynariatów polowych. W czasie jego trwania przypomniano, że ofiarami wojen są nie tylko cywile, ale również żołnierze i ich rodziny. Wymaga to specjalnej posługi ze strony Kościoła. Jednym z przyjętych od niedawna zadań kapelanów wojskowych jest propagowanie wśród żołnierzy międzynarodowego prawa humanitarnego. – Stolica Apostolska jest sygnatariuszem wielu międzynarodowych porozumień. W ten sposób chce zachęcić wspólnotę międzynarodową do większej ochrony godności człowieka w kontekście konfliktów zbrojnych oraz do wprowadzenia zakazu niektórych typów uzbrojenia – podkreślił abp Paul Gallagher, przedstawiciel Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
O specyfice posługi duszpasterskiej wśród żołnierzy mówił też kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Podkreślił on, że ordynariaty polowe nie służą zapełnianiu dziur w zwyczajnym duszpasterstwie, lecz są odpowiedzią na szczególne potrzeby żołnierzy.  – Mają oni być samarytanami pokoju. Niekiedy wymaga to od nich najwyższej postawy chrześcijańskiej, jaką jest oddanie własnego życia za przyjaciół – podkreślił kard.Ouellet.
 
W sobotę, podczas audiencji generalnej Papież Franciszek zwrócił się do wojskowych i policjantów słowami: „Jesteście wezwani nie tylko do tego, by kłaść kres konfliktom, ale także, by wnosić wkład do budowy ładu opartego na prawdzie, na sprawiedliwości i na wolności. Zapewnianie pokoju nie jest łatwym przedsięwzięciem, zwłaszcza dlatego, że wojna wyjaławia serca i zwiększa przemoc i nienawiść. Wzywam was, byście się nie zniechęcali” – powiedział Franciszek.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Giertych przyznaje: Schetyna i Tusk chcieli zrobić go senatorem. "To napawa mnie dumą"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu, ale w piątek podjąłem decyzję o odrzuceniu tej propozycji - poinformował prawnik, były wicepremier i były szef MEN Roman Giertych.

"W odpowiedzi na liczne pytania i medialne spekulacje chciałbym powiedzieć, że prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu RP, ale po głębokim namyśle podjąłem wczoraj decyzję o odrzuceniu tej propozycji"

- napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Giertych.

"Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować za publiczne słowa zachęty, które skierował do mnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Panie Przewodniczący! Pańskie poparcie napawa mnie dumą i nie ukrywam, że przyjąłem pańskie słowa z prawdziwym wzruszeniem. Taka zachęta wypowiedziana przez najważniejszą osobę obozu demokratycznego w Polsce, w każdych innych okolicznościach spowodowałaby przekucie tych słów w czyn. Okoliczności obiektywne i sytuacja chwili obecnej stanęły jednak na przeszkodzie"

- dodał.

Giertych dziękował w swoim wpisie także europosłowi, byłemu szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu za "zachętę do startu z list KO" oraz liderowi PO Grzegorzowi Schetynie i Robertowi Tyszkiewiczowi.

"Życzę wszystkim, którzy startują z opozycji, zwycięstwa nad PiS" - zakończył swój wpis.

W jesiennych wyborach do Senatu kandydować chce większość obecnych senatorów PO, w tym: Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich, Jerzy Fedorowicz, Sławomir Rybicki, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej. Na listach Koalicji Obywatelskiej mają być też nowe osoby, m.in. były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, były poseł SLD Jerzy Wenderlich i były europoseł PO Adam Szejnfeld.

Listy Koalicji Obywatelskiej - do Sejmu i Senatu mają w poniedziałek 19 sierpnia zatwierdzić rady krajowe partii tworzących KO: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl