Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie jeszcze w tym roku specjalnego oddziału ekspertów, zajmujących się walką z cyberterroryzmem. Jednostka wejdzie w skład Bundeswehry i będzie w pełni gotowa do realizacji zadań od 2021 roku.
Z informacji, podawanych przez niemieckie media wynika, że oddział ekspertów będzie liczył docelowo ok. 13,5 tys. osób: żołnierzy oraz pracowników cywilnych. Jak ostrzega dziennik „Die Welt”, każdego dnia sieci komputerowe rządu w Berlinie są atakowane ponad 6,5 tysiąca razy. – Musimy zacząć bronić siebie i cały naród przed działaniami cyberprzestępców – powiedziała we wtorek minister obrony Niemiec, Ursula von der Leyen. Dodała, że nowy twór będzie gotowy do pełnego realizowania zadań najwcześniej w 2021 roku.
Warto dodać, że w strukturach Bundeswehry funkcjonuje już oddział, oddelegowany do walki z cyberprzestępczością. Liczy on jednak zaledwie 60 żołnierzy-ekspertów. Ponadto,  każdorazowo zgodę na działanie oddziału (np. na włamanie na serwery przestępców) musi wydawać Bundestag. Wprowadzenie kilkutysięcznego zespołu ekspertów ma przyspieszyć i ułatwić rządowi w Berlinie walkę z hakerami.