Departament Obrony USA ma zamiar wysłać w maju do Turcji mobilne wyrzutnie rakietowe HIMARS. Będą operować w pobliżu granicy turecko-syryjskiej niszcząc cele Państwa Islamskiego.
 
Wyrzutnie HIMARS mają pomóc w odcięciu przygranicznego syryjskiego miasta Mandżib oraz w odbiciu z rąk ISIS  60 km pasa granicznego, który wykorzystywany jest przez Państwo Islamskie do przerzucania broni i bojowników na front syryjski. Jeśli misja zakończy się powodzeniem ataki rakietowe na przygraniczne miasta Tureckie zostaną zakończone, a kanał przerzutowy sprzętu i bojowników ISIS zostanie zneutralizowany zmniejszając zdolności operacyjne terrorystów. Wyrzutnie HIMARS operują w sąsiednim Iraku już od listopada ub.r. wspierając wojska rządowe w ofensywie na tereny terrorystów z ISIS.
Siły Zbrojne USA stacjonujące w Europie zostaną wzmocnione w 2017 roku między innymi o 698 pocisków GMLRS do wyrzutni MLRS bądź HIMARS w ramach w ramach European Reassurance Initiative.
HIMARS jest systemem rakietowym wysokiej mobilności. Jest dostępny w dwóch modułach. Pierwszy z sześcioma pociskami kal. 227 mm i drugim z pociskiem taktycznym taktycznym kal. 667 mm.