Jak już pisaliśmy po raz drugi w historii Polska znajdzie się na trasie tradycyjnego przejazdu amerykańskich żołnierzy w ramach operacji „Dragoon Ride”. Poznaliśmy trasę ich przejazdu. Pod koniec maja br. wojskowi z USA wjadą do Polski i odwiedzą Katowice, Lublin, Suwałki, Chełmno i Olsztyn.

Jak informowaliśmy 27 maja br. amerykańscy żołnierze z 2. Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych wyjadą ze swojej bazy w niemieckim Vilseck, przejadą przez sześć państw i przemierzą ponad 2,4 tys. km., by ostatecznie w połowie czerwca zawitać do Estonii na zaplanowane w tym kraju NATO-wskie manewry „Saber Strike”.
We wtorek dowództwo amerykańskiej jednostki poinformowało o szczegółach przejazdu żołnierzy z Niemiec do Estonii w ramach operacji „Dragoon Ride”. W rajdzie weźmie udział 400 pojazdów wojskowych, w tym transportery Stryker, samochody terenowe Humvee oraz czołgi. „Jeden konwój wojsk, który wyruszy z Niemiec i przejedzie najpierw przez Czechy, przekroczy polską granicę w Zgorzelcu. Drugi podąży bezpośrednio do Polski, wjeżdżając od południa autostradą A1” – podaje portal polska-zbrojna.pl.
30 maja br. żołnierze zawitają do Katowic, 1 czerwca przybędą do Lublina a potem kolejno do Suwałk (4 czerwca), Chełmna (6 czerwca) i Olsztyna (9 czerwca). Warto dodać, że od 7 do 17 czerwca odbędą się w Polsce NATO-wskie manewry „Anakonda”, największe tego typu ćwiczenia na polskich poligonach od 1989 roku.