Znamy trasę rajdu Amerykanów

  

Jak już pisaliśmy po raz drugi w historii Polska znajdzie się na trasie tradycyjnego przejazdu amerykańskich żołnierzy w ramach operacji „Dragoon Ride”. Poznaliśmy trasę ich przejazdu. Pod koniec maja br. wojskowi z USA wjadą do Polski i odwiedzą Katowice, Lublin, Suwałki, Chełmno i Olsztyn.

Jak informowaliśmy 27 maja br. amerykańscy żołnierze z 2. Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych wyjadą ze swojej bazy w niemieckim Vilseck, przejadą przez sześć państw i przemierzą ponad 2,4 tys. km., by ostatecznie w połowie czerwca zawitać do Estonii na zaplanowane w tym kraju NATO-wskie manewry „Saber Strike”.
We wtorek dowództwo amerykańskiej jednostki poinformowało o szczegółach przejazdu żołnierzy z Niemiec do Estonii w ramach operacji „Dragoon Ride”. W rajdzie weźmie udział 400 pojazdów wojskowych, w tym transportery Stryker, samochody terenowe Humvee oraz czołgi. „Jeden konwój wojsk, który wyruszy z Niemiec i przejedzie najpierw przez Czechy, przekroczy polską granicę w Zgorzelcu. Drugi podąży bezpośrednio do Polski, wjeżdżając od południa autostradą A1” – podaje portal polska-zbrojna.pl.
30 maja br. żołnierze zawitają do Katowic, 1 czerwca przybędą do Lublina a potem kolejno do Suwałk (4 czerwca), Chełmna (6 czerwca) i Olsztyna (9 czerwca). Warto dodać, że od 7 do 17 czerwca odbędą się w Polsce NATO-wskie manewry „Anakonda”, największe tego typu ćwiczenia na polskich poligonach od 1989 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Szef PSL w Elblągu. Co obiecywał?

/ Twitter/W.Kosiniak-Kamysz

  

- Jako prezydent będę wnosił ustawę, która zagwarantuje samorządom pokrywanie z budżetu państwa w 100 proc. wynagrodzeń dla nauczycieli – mówił w Elblągu prezes PSL Władysław Kosiniak, który zamierza ubiegać się o ten urząd.

Kosiniak-Kamysz podkreślał na konferencji prasowej w Elblągu rolę samorządów. Jak mówił, samorządność, zarządzanie wspólnotami małej ojczyzny jest dorobkiem ostatnich 30 lat i realizacją zasady pomocniczości, która jest zawarta w konstytucji.

Prezes PSL za kluczową uznał sprawę edukacji, która jest zadaniem samorządów zleconym przez państwo. Podkreślał, że wymaga to odpowiednich pieniędzy, żeby nie powodowało np. zahamowania inwestycji.

Według niego dzisiaj np. w Elblągu samorząd miasta dopłaca do oświaty połowę pieniędzy, bo subwencja pokrywa tylko część potrzeb. 

Przypomniał, że prezydent ma inicjatywę ustawodawczą. Zadeklarował, że jako prezydent zbierze większość w obecnym parlamencie do przeprowadzenia zmian, które dadzą szansę na rozwój samorządności i lepszą edukację. Zapowiedział, że nie zgodzi się z rozwiązaniami, które w jakikolwiek sposób będą odbierać kompetencje samorządom. Jak zauważył, głowa państwa musi dbać nie tylko o wielką ojczyznę - Polskę, ale też o małe ojczyzny, żeby mogły się rozwijać.

Kosiniak-Kamysz, pytany podczas konferencji w Elblągu o ocenę reform wymiaru sprawiedliwości, podkreślił, że prezydent musi stać na straży przestrzegania konstytucji i praworządności. Zarzucił, że propozycje, które są dzisiaj składane w tym obszarze, nie służą obywatelom. 

W ocenie szefa PSL reformy nie tylko nie przyniosły efektu, ale stwarzają niebezpieczeństwo braku stabilności i wywołują wątpliwości, czy wyroki wydane np. przez sędziów powołanych przez nową KRS są wyrokami. Dodał, że rodzi to chaos prawny i brak zaufania obywateli do państwa.

Kosiniak-Kamysz skrytykował też piętnowanie całego środowiska sędziowskiego, co określił jako "chęć wyznaczenia kolejnego frontu walki". Krytykował też urzędującego prezydenta, który - jak stwierdził - "pokrzykuje na sędziów". 

W Elblągu Kosiniak-Kamysz spotkał się z rodzinami, które uczestniczyły w przedświątecznym spotkaniu "Łączymy pokolenia". Wspólnie z nimi przygotowywał ozdoby choinkowe i świąteczne pierniki.

Po wizycie w Elblągu szef PSL w ramach prekampanii prezydenckiej udał się do Białegostoku, a w niedzielę wieczorem ma dotrzeć do Warszawy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl