Niski deficyt budżetowy

  

W I kwartale 2016 r. budżet wykonał 24,5 proc. dochodów w stosunku do poziomu założonego w ustawie budżetowej na cały rok (76,8 mld zł), zaś wydatki wyniosły – co ważne - jedynie 23,4 proc. w stosunku do zaplanowanych. Stosunkowo niski okazał się deficyt. Wyniósł 9,6 mld zł, tj. 17,5 proc. zaplanowanych w budżecie.

Jednocześnie był on niższy o 7,1 mld zł w stosunku do wykonania po marcu 2015 r. (16,7 mld zł) – napisało w komunikacie ministerstwo finansów (MF).
Wg. szacunkowych danych w I kwartale br. dochody budżetu państwa były wyższe o 13,3% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Zaś dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 5,8 %.

Wzrost w stosunku do I kwartału 2015 r. odnotowano we wszystkich rodzajach podatków:
  • dochody z podatku VAT były wyższe o 6,0 proc. (tj. ok. 1,7 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,5 proc. (tj. ok. 0,7 mld zł),
  • dochody budżetu państwa z podatku PIT były wyższe o 8,2 proc. (tj. ok. 0,8 mld zł), - z podatku CIT zostały zrealizowane w wysokości zbliżonej do pierwszego kwartału roku ubiegłego, wzrost wyniósł 0,4%

Wg danych ministerstwa w marcu br. odnotowano pierwsze wpływy z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych, które wyniosły 0,4 mld zł,
Po wysokiej dynamice wpływów z tytułu podatku VAT w styczniu br., w lutym i marcu nastąpił spadek tej dynamiki, m.in. z powodu zdecydowanie wyższego poziomu zwrotów VAT w tym okresie, co miało związek m.in. z rozliczeniami zrealizowanych w końcu 2015 r. dostaw w związku ze zintensyfikowaniem realizacji projektów kończącej się 31 grudnia 2015 r. poprzedniej perspektywy finansowej UE. 

Według MF dynamika dochodów z VAT w całym pierwszym kwartale pozwala, w przypadku jej utrzymania, oczekiwać zrealizowania większych od założonych w ustawie budżetowej dochodów.  W okresie I-III  br. dochody niepodatkowe były wyższe o 82,7 proc. niż rok wcześniej (tj. o 5,4 mld zł). Wysoka dynamika z tytułu dochodów niepodatkowych w tym okresie wynika z wpłaty w lutym br. na rachunek budżetu państwa 7,1 mld zł z tytułu rozstrzygniętej aukcji na rezerwację częstotliwości z zakresu 800MHz i 2,6 GHz.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w styczniu-marcu 2016 r. wg. szacunkowych danych wyniosło 86,4 mld zł tj. 23,4% planu. Najwięcej środków przekazano na obsługę długu skarbu państwa, subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dotacje dla ZUS.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mf.gov.pl

Wczytuję komentarze...

U Schetyny dobra mina do złej gry. Padło tradycyjne stwierdzenie: "Poczekajmy na ostateczne wyniki"

Grzegorz Schetyna / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Koalicja Europejska nie ma powodów do zadowolenia po dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wstępne wyniki wskazują na sromotną porażkę koalicji wielu ugrupowań w starciu ze Zjednoczoną Prawicą. Na wieczorze wyborczym koalicyjnego misz-maszu głos zabrał jego lider - Grzegorz Schetyna. I powiedział: "Poczekajmy na ostateczne wyniki".

Mimo porażki z Prawem i Sprawiedliwością, Grzegorz Schetyna próbował utrzymać choć minimalnie dobre nastroje u uczestników własnego wieczoru wyborczego.

"Chciałem podziękować Polkom i Polakom, którzy głosowali na nas. Blisko 7 milionów głosów to wielki sukces"

- powiedział.

Mówił o zjednoczeniu opozycji, jako o największym sukcesie tej kampanii wyborczej. Mimo sojuszu aż pięciu partii, nie udało się jednak pokonać PiS. Ale Schetyna nie traci wiary.

"To dopiero początek drogi"

- stwierdził.

Dalej przyszedł czas na kultowe stwierdzenie u przegranych...

"To wszystko rzeczywistość sondażowa. Zrobiliśmy dobry wynik. Chcę powiedzieć, żeby z podsumowaniem tych wyborów poczekać do ostatecznych wyników. Powinniśmy być cierpliwi, bo przyszłość należy do nas"

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl