Niski deficyt budżetowy

  

W I kwartale 2016 r. budżet wykonał 24,5 proc. dochodów w stosunku do poziomu założonego w ustawie budżetowej na cały rok (76,8 mld zł), zaś wydatki wyniosły – co ważne - jedynie 23,4 proc. w stosunku do zaplanowanych. Stosunkowo niski okazał się deficyt. Wyniósł 9,6 mld zł, tj. 17,5 proc. zaplanowanych w budżecie.

Jednocześnie był on niższy o 7,1 mld zł w stosunku do wykonania po marcu 2015 r. (16,7 mld zł) – napisało w komunikacie ministerstwo finansów (MF).
Wg. szacunkowych danych w I kwartale br. dochody budżetu państwa były wyższe o 13,3% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Zaś dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 5,8 %.

Wzrost w stosunku do I kwartału 2015 r. odnotowano we wszystkich rodzajach podatków:
  • dochody z podatku VAT były wyższe o 6,0 proc. (tj. ok. 1,7 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,5 proc. (tj. ok. 0,7 mld zł),
  • dochody budżetu państwa z podatku PIT były wyższe o 8,2 proc. (tj. ok. 0,8 mld zł), - z podatku CIT zostały zrealizowane w wysokości zbliżonej do pierwszego kwartału roku ubiegłego, wzrost wyniósł 0,4%

Wg danych ministerstwa w marcu br. odnotowano pierwsze wpływy z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych, które wyniosły 0,4 mld zł,
Po wysokiej dynamice wpływów z tytułu podatku VAT w styczniu br., w lutym i marcu nastąpił spadek tej dynamiki, m.in. z powodu zdecydowanie wyższego poziomu zwrotów VAT w tym okresie, co miało związek m.in. z rozliczeniami zrealizowanych w końcu 2015 r. dostaw w związku ze zintensyfikowaniem realizacji projektów kończącej się 31 grudnia 2015 r. poprzedniej perspektywy finansowej UE. 

Według MF dynamika dochodów z VAT w całym pierwszym kwartale pozwala, w przypadku jej utrzymania, oczekiwać zrealizowania większych od założonych w ustawie budżetowej dochodów.  W okresie I-III  br. dochody niepodatkowe były wyższe o 82,7 proc. niż rok wcześniej (tj. o 5,4 mld zł). Wysoka dynamika z tytułu dochodów niepodatkowych w tym okresie wynika z wpłaty w lutym br. na rachunek budżetu państwa 7,1 mld zł z tytułu rozstrzygniętej aukcji na rezerwację częstotliwości z zakresu 800MHz i 2,6 GHz.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w styczniu-marcu 2016 r. wg. szacunkowych danych wyniosło 86,4 mld zł tj. 23,4% planu. Najwięcej środków przekazano na obsługę długu skarbu państwa, subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dotacje dla ZUS.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mf.gov.pl

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania z Nagrodą Wolności Słowa SDP. Gratulujemy naszej redakcyjnej koleżance!

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dorota Kania, szefowa Telewizji Republika, a jednocześnie dziennikarka "Gazety Polskiej" i wicenaczelna portalu Niezalezna.pl, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Serdecznie gratulujemy!

Nagroda Wolności Słowa SDP przyznawana jest za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. 

Dorocie Kani to prestiżowe wyróżnienie przyznano za film "Ryngraf", przypominający powojenne dramaty żołnierzy Armii Krajowej. Film ten w ubiegłym roku zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego w ramach X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, odbywającego się w Gdyni.

- Zrobiliśmy historię o człowieku, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficerze Armii Krajowej, który jako pracownik niemieckiej policji kryminalnej pomagał Polakom. Tego filmu nie byłoby, gdyby nie prof. Krzysztof Szwagrzyk, który odkopał szczątki Stanisława Olszewskiego. Ja, ale nie tylko ja, czekam czekam na porządne śledztwo, które oczyści Stanisława Olszewskiego z tego wyroku komunistycznego. Ten wyrok komunistyczny dalej na nim ciąży. Gdyby nie inni twórcy, którzy razem ze mną pracowali nad filmem, tej historii by nie było 

– mówiła o swym filmie Dorota Kania.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl