Koleją do Berlina

  

Od niedawna mieszkańcy dwóch lubuskich stolic – Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry – mogą podróżować do stolicy Niemiec bez przesiadek – poinformowały Przewozy Regionalne (PR).

Pierwszy z pociągów, który łączy Krzyż i Gorzów Wielkopolski z Berlinem zatrzymuje się tylko na wybranych stacjach. Wobec tego podróż bez przesiadek z Gorzowa do stolicy Niemiec zajmuje tylko dwie godziny. Z połączenia mogą korzystać także mieszkańcy innych miejscowości położonych na północy województwa lubuskiego: Nowego Drezdenka, Strzelec Krajeńskich, Witnicy i Kostrzyna.

PR uruchomiły także drugi pociąg do Niemiec: relacji Zielona Góra – Berlin. W Polsce pociąg zatrzymuje się na wszystkich stacjach, m.in. w Rzepinie i w Słubicach, a na terenie Niemiec ma charakter przyspieszony (postoje tylko we Frankfurcie nad Odrą). I jeden, i drugi pociąg docierają do stacji Berlin Lichtenberg, gdzie można przesiąść się do pociągów kolei miejskiej (S-Bahn) lub metra (U-Bahn) i szybko dostać się do centrum czy innych dzielnic. 

W obydwu pociągach na terenie Polski obowiązuje najkorzystniejsza dla podróżnych taryfa „REGIO”. Oznacza to, że można podzielić zakup biletu na etapy: najpierw kupić bilet w taryfie krajowej (w ramach której można skorzystać z ulg szkolnej, studenckiej i innych zniżek ustawowych), a następnie bilet międzynarodowy.

Gorzowianie i zielonogórzanie mogą kupować też bilety w taryfie Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB). Bilet z Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina kosztuje 12 euro (ulgowy 9 euro), a z Zielonej Góry 14,4 euro (ulgowy 10,9 euro). Pociąg z Krzyża do Berlina uruchamiany jest w kooperacji z niemieckimi przewoźnikami NEB i DB Regio, a tabor do jego obsługi dostarczany jest przez firmę Arriva RP. Na trasie Zielona Góra – Berlin wykorzystywane są nowoczesne autobusy szynowe dzierżawione od DB Regio. Obydwa pociągi finansowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: przewozyregionalne.pl

Wczytuję komentarze...

Szczęśliwy finał poszukiwań

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Dzięki szybkiemu zawiadomieniu o zaginięciu osoby, jeszcze tego samego dnia służby pracujące w terenie odnalazły zaginionego.

Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód zostali powiadomieni przez mieszkankę Tarnowa, o zaginięciu jej 36-letniego syna. Z przekazanej przez kobietę informacji wynikało, że po rodzinnej kłótni syn opuścił mieszkanie, a pozostawiony w domu list wskazywał, że jest w kiepskiej kondycji psychicznej i może dojść do najgorszego.

Z zawiadomienia kobiety wynikało, że mężczyzna wyszedł z domu w poniedziałek około godziny 21.00 i od tej pory nie dał znaku życia. Istniało przypuszczenie, że może się udać pociągiem w nieznanym nikomu kierunku.
Po przyjęciu zgłoszenia policjanci rozpoczęli natychmiast poszukiwania
, sprawdzając m.in. teren tarnowskiego dworca, gdzie okazywali zdjęcie zaginionego pracownikom Polskich Kolei Państwowych.

Okazało się, że było to dobre posunięcie, bo kilka godzin później jeden z pracowników ochrony dworca zauważył na peronie mężczyznę, do złudzenia przypominającego osobę ze zdjęcia. Dzielnicowi z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum potwierdzili, że jest to zaginiony 36-latek, o czym powiadomili zdenerwowaną matkę.

Tym razem pomoc przyszła na czas i miejmy nadzieję, że nieporozumienia zostaną szybko wyjaśnione.

"Pamiętajmy, kiedy istnieje zagrożenia życia lub zdrowia osoby, nie wahajmy się i czym prędzej zgłośmy ten fakt na policję. W takich przypadkach czas ma wielkie znaczenie" - przypomina policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl