Indeksy giełdowe i ceny ropy w górę

  

W ub. tygodniu warto było zwrócić uwagę na cenę ropy naftowej. Pomimo braku porozumienia, dotyczącego zamrożenia produkcji cena amerykańskiej ropy (WTI) wzrosła o ponad 8%, a europejskiej ropy Brent o niemal 5%. Rosła też większość indeksów giełdowych: w USA w skali tygodnia, DJI wzrósł o 0,6%,  S&P500 o 0,5%, a NASDAQ osłabił się o 0,7%. Natomiast w Europie, niemiecki DAX wzrósł o 3,2%, francuski CAC40 – o 1,7%. Brytyjski FTSE250 zniżkował o 0,2% - napisał w komentarzu zespół zarządzający MM Prime TFI SA.

W Polsce, indeksy zakończyły ub. tydzień w kolorze zielonym. WIG20 wzrósł o 0,2%, mWIG40 o 1,8%, a sWIG80 o 1%. Przyzwoite wyniki zostały osiągnięte pomimo niższej dynamiki wzrostu danych ekonomicznych z kraju. W odniesieniu do produkcji przemysłowej wyniosła ona w marcu 0,5% w porównaniu z marcem ub.r. (rdr), wobec 6,7% w lutym. Ponadto, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej osiągnęło poziom 0,8% rdr w marcu wobec 3,9% w miesiącu poprzednim.
Znacznie niższa od oczekiwań okazała się również wartość inflacji PPI. Nie zawiodła jedynie dynamika wzrostu wynagrodzeń.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TFI SA

Wczytuję komentarze...

Zalewska wprost: "Nauczyciel musi być dobrze opłacany". Stały wzrost płac? Możliwy

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Namawiam premiera do wypracowania mechanizmu, dzięki któremu nauczyciele będą z roku na rok zarabiać więcej. Chodzi o stałą podwyżkę – mówi w piątkowym wydaniu "Super Expressu" minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Szefowa MEN przekonuje, że konieczne jest wypracowanie "mechanizmu stałego wzrostu płac" dla nauczycieli. Przyznaje, że nauczyciele "nie zarabiają wystarczająco. (…) Nauczyciel musi być dobrze opłacany" - dodaje.

Zalewska informuje, że nauczyciele "już zarabiają więcej. Kwotowy wzrost wynagrodzenia dla nauczyciela stażysty od 2017 do września 2019 to podwyżka rzędu 500 zł".

W ciągu 17 miesięcy wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 16,1 proc. Z budżetu państwa w latach 2017 – 2020 na podwyżki dla nauczycieli przeznaczymy 6,3 mld zł. To duże pieniądze" – mówi.

Minister edukacji zapewnia, że nie planuje likwidacji Karty Nauczyciela. "Pedagodzy zasługują na przywileje" – podkreśla. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl