Polskie 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego rozpoczęło swoje największe ćwiczenia – manewry Raróg 16. Bierze w nich udział ponad 400 żołnierzy i 9 jednostek F-16.

„Raróg 16” to największe manewry taktyczne z wojskami, które w tym roku organizuje 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. W trakcie ćwiczeń zostanie sprawdzona gotowość wydzielonego komponentu powietrznego w ramach sojuszniczych zobowiązań. Kierownikiem ćwiczeń jest generał brygady pilot Dariusz Malinowski – czytamy na portalu 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Manewry rozpoczęto dziś wczesnym rankiem. Biorą w nich udział m.in. żołnierze z 31. Bazy Lotniczej z Poznania, piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic , przedstawiciele 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz chemicy z 6. Batalionu Chemicznego ze Śremu. – Ćwiczenia trwać będą przez 5 dni, 24 godziny na dobę. Scenariusz zakłada destabilizację w jednym z krajów sojuszniczych. Realizując swoje zobowiązania, Polska wysyła komponent powietrzny na teren państwa gospodarza jako wkład narodowy do wspólnego działania w ramach koalicji – powiedział kierownik ćwiczeń, gen. bryg. pilot Dariusz Malinowski.

Ogółem w manewrach weźmie udział ok. 400 żołnierzy oraz kilkadziesiąt jednostek powietrznych, w tym m.in. 9 myśliwców F-16.