Nowe karabiny dla polskiej armii

  

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej negocjuje z radomską Fabryką Broni Łucznik dostawę ponad 26 tysięcy karabinów. Kontrakt jest wart około 140 milionów złotych. Nowe karabiny Beryl i Mini-Beryl mają zastąpić wysłużone Kałasznikowy. 

Czteroletni kontrakt na lata 2016-2019 jest największą umową na dostawę indywidualnej broni dla żołnierzy Wojska Polskiego w ciągu ostatnich 25 lat. Obejmuje ona dostarczenie 17.621 karabinków wz. 96C Beryl i 8.400 subkarabinków wz. 96C Mini Beryl. Zastąpią  karabinki AK i AKM/AKMS  (z nabojem 7,62 mm x 39) i pistolety maszynowe PM-84P (z nabojem 9 mm x 19). Dostawa ta jest realizowana w trybie "wolnej ręki", gdyż proces wymiany starych typów broni na Beryle trwa już od dłuższego czasu, a sama broń została specjalnie zaprojektowana przez Fabrykę Broni Łucznik dla Wojska Polskiego. Ponadto w kosztach modernizacji karabinków partycypuje MON. Zmiana dostawcy wiązałaby się  zapewne z zakupem karabinków o innych parametrach technicznych co przyczynić się może do pojawienia dodatkowych niedogodności podczas szkolenia żołnierzy. Przełożyć się to również mogłoby na dodatkowe koszty, które generowałoby nowe zaplecze techniczno logistyczne jak podaje portal Altair.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,altair.com.pl


Wczytuję komentarze...

Schetyna znów liczy na zagranicę? Będzie mówił o wyborach w Polsce

Grzegorz Schetyna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz senator PO Aleksander Pociej będą przebywać w środę w Strasburgu w Radzie Europy, gdzie przeprowadzą rozmowy ws. międzynarodowej kontroli oceny wyników wyborów w Polsce. Informacje na ten temat potwierdziły prasowe PO w Radzie Europy.

Schetyna i Pociej mają spotkać się o godz. 11:30 z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejczinović-Burić, a pół godziny później z przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Liliane Maury Pasquier.

Dziś Schetyna ogłosił we wtorek, po spotkaniu z amb. Janem Petersenem, który przewodniczył misji obserwującej wybory w Polsce, że Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE będzie monitorować proces ponownego przeliczania głosów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl