Pod koniec maja br. żołnierze 2. Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych, stacjonujący na co dzień w niemieckiej bazie w Vilseck pojawią się wraz z pełnym uzbrojeniem na polskich drogach.
Po raz drugi w historii Polska znalazła się na trasie tradycyjnego przejazdu „Dragoon Ride”, organizowanego przez amerykańskich kawalerzystów. 27 maja br. wyjadą oni ze swojej bazy w Niemczech, przejadą przez sześć państw i przemierzą ponad 2,4 tys. km., by ostatecznie w połowie czerwca zawitać do Estonii na zaplanowane w tym kraju NATO-wskie manewry „Saber Strike”.
Z informacji, podanych przez przedstawicielstwo 2. Pułku Kawalerii Sił Zbrojnych USA wynika, że żołnierze będą przemieszczać się m.in. transporterami opancerzonymi Stryker, samochodami terenowymi Humvee oraz ciężarówkami. Choć konkretna trasa i lista polskich miast nie jest jeszcze znana, żołnierze zapewniają, że chętnie będą zatrzymywać się, by porozmawiać z mieszkańcami i pozować do pamiątkowych zdjęć.
Warto przypomnieć, że w ub. roku trasa przejazdu „Dragoon Ride” również wiodła przez Polskę. Wówczas amerykańscy żołnierze odwiedzili m.in Toruń oraz Białystok, by ostatecznie powrócić do swojej niemieckiej bazy w Vilseck z międzynarodowych ćwiczeń, które także odbywały się w Estonii.