Leczenie zamiast in vitro. Nowy program Ministerstwa Zdrowia

Kompleksowe leczenie niepłodności, w tym także u mężczyzn, zamiast zapłodnienia pozaustrojowego. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad programem prokreacyjnym.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Kompleksowe leczenie niepłodności, w tym także u mężczyzn, zamiast zapłodnienia pozaustrojowego. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad programem prokreacyjnym. Będzie on finansowany ze środków, które do tej pory szły na in vitro.

Resort zdrowia zamierza stworzyć sieć rządowych klinik prokreacyjnych w całym kraju. Do tej pory żaden z ośrodków nie proponuje parom bezskutecznie starającym się o dzieci nowoczesnego, kompleksowego leczenia. Choć wiele klinik zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności, to jednak ich działania muszą zostać poszerzone o najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie i wystandaryzowane. Chodzi o to, by w każdej z klinik postępowano według tych samych procedur.

Projekt nowego programu prokreacyjnego zakłada, że zarówno diagnostyka, jak i leczenie będą miały charakter wieloprofilowy. Każda para będzie trafiała do zespołu terapeutycznego złożonego z 6–7 specjalistów. Wśród nich znajdą się m.in.: ginekolog, urolog, androlog, endokrynolog i psycholog. Będzie też część ultrasonograficzna i diagnostyczna – wyjaśnia prof. Krzysztof Szaflik, kierownik Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w rozmowie z portalem Rynekzdrowia.pl. Podkreśla, że zanim lekarze rozpoczną terapię, zdiagnozują kobietę i mężczyznę. Sprawdzą, po czyjej stronie leży problem. Prof. Szaflik zwraca uwagę, że obecnie lekarze ograniczają się jedynie do badania nasienia.

Na program prokreacyjny zostaną skierowane środki, które do tej pory szły na in vitro. Będzie to 90 mln zł. Ponadto Ministerstwo Zdrowia skieruje na leczenie bezpłodności dodatkowe 14 mln zł rocznie. Pierwsza klinika powstanie w łódzkim Centrum Matki Polki.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Leon Berger,Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo