W piątek w Instytucie Lotnictwa w Warszawie odbyła się konferencja naukowa inaugurująca obchody 60-lecia PZL-Świdnik. - Świdnik należy do elitarnej grupy producentów śmigłowców. Znajdują się w pierwszej trójce najlepszych na świecie – mówił Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa we wprowadzeniu do tematyki konferencji.

O konieczność wprowadzenia polskiej gospodarki w fazę innowacyjności mówił podczas konferencji Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Jest rzeczą oczywistą, że jednym z kół zamachowych rozwoju gospodarczego powinien stać się przemysł lotniczy. Mamy znakomite fabryki na czele z PZL-Świdnik. Wysoki poziom przemysłu lotniczego w Polsce jest zasługą nie tyle przedsiębiorców, co uczonych – podkreślił Gowin.

Polska należy do ekstraklasy światowej, jeśli chodzi o produkcję śmigłowców. W Europie jest tylko 5 krajów, które potrafią w całości wyprodukować własny śmigłowiec.

Przez kilkadziesiąt lat istnienia zakładów lotniczych wyprodukowano prawie 7,5 tys. śmigłowców skierowanych na eksport do ponad 40 krajów w Europie i na świecie. PZL-Świdnik korzystają z usług około 1000 polskich dostawców komponentów. Razem z zakładami z Mielca stanowią ponad 50% eksportu polskiego przemysły zbrojeniowego. W ciągu ostatnich 10 lat 80% produkcji skierowano do Sił Zbrojnych RP.

Zakłady w Świdniku zatrudniają aktualnie ponad 3 tys. pracowników na umowach stałych.