Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zapowiedział konkurs na najlepszy film o tematyce niepodległościowej. Zwycięska produkcja, popularyzująca wspomnienia Polaków walczących o niepodległość i rodzimą tradycję narodową, otrzyma milion zł dotacji na realizację projektu. 

Głównym przesłaniem inicjatywy jest pielęgnowanie polskości poprzez podtrzymanie i popularyzowanie tradycji narodowej, a zwłaszcza heroicznej walki rodaków o niepodległość.W plebiscycie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, które pragną upamiętnić historię walki o suwerenność i bohaterów II wojny światowej oraz okresu powojennego. Z tego powodu przez komisję mile będą widziane zarówno filmy, jak i tzw. notacje filmowe archiwizujące wspomnienia weteranów walk o niepodległość, gdyż, według organizatorów, to właśnie ostatni moment, by dokonać zapisu ich historii o drodze Polski do wolności.

Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki szefa Urzędu stwierdził:

Wspieranie produkcji filmów dokumentujących polskie doświadczenie historyczne to oczywisty obowiązek państwa, które powinno aktywnie prowadzić politykę pamięci.
Dlatego też podjąłem decyzję o zwiększeniu prawie dziesięciokrotnie - w stosunku do ubiegłego roku - środków przeznaczonych na wspieranie dobrych filmów dokumentalnych. Mam nadzieję, że wśród projektów znajdą się także notacje filmowe, archiwizujące wspomnienia weteranów walk o Niepodległość. To właściwie ostatni moment, aby dokonać zapisu ich wspomnień i drogi do wolnej Polski 


Organizacje zgłaszające pomysł  filmu muszą zaprezentować jego scenariusz, zaś podmioty chcące zrealizować notację filmową, są zobowiązane do przedstawienia biogramu wybranego uczestnika walk niepodległościowych.
Na propozycje Urząd czeka do 16 maja.

Szczegółowe zasady konkursu i jego regulamin znajduje się na stronie organizatorów.