Zabójstwa na zlecenie – reportaż, który wstrząsnął Francją

  

Na rozkaz najwyżej postawionych francuskich polityków przeprowadzane są zabójstwa na zlecenie oraz inne tajne operacje, mające na celu eliminację jej wrogów. Czy usprawiedliwieniem dla zabójstwa może być interes kraju? Na to pytanie stara się odpowiedzieć materiał autorstwa Vincenta Nouzille’a, który wstrząsnął Francuzami.

„Zabójcy w imię republiki” Vincenta Nouzille’a, francuskiego tropiciela patologii politycznych, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią, wojskowością, a zwłaszcza funkcjonowaniem służb specjalnych. Autor tropi w nim mechanizmy rządzące francuską historią najnowszą, zwłaszcza te dotyczące starań mających utrzymać imperialną pozycję V Republiki na arenie międzynarodowej. Francja musi  poradzić sobie zarówno z zagrożeniem terrorystycznym, jak i intrygami politycznymi w obrębie własnego rządu. Wartka narracja i pogłębiona analiza wspomnianych zjawisk sprawiają, że ten reportaż polityczno-historyczny o zbrojnym ramieniu gasnącego imperium czyta się jak dobry kryminał. Poniżej zamieszczamy fragment książki.

Brudna robota w imię Francji

Kolejni prezydenci zlecali sekretne zabójstwa również z innych powodów, aniżeli strawne dla opinii publicznej prawo odwetu. Wiele operacji przeprowadzonych zostało przez lojalnych agentów, jednak z niejasnych powodów i z wykorzystaniem dyskusyjnych środków – spiski mające na celu zabójstwo głowy obcego państwa, eliminowanie oponentów zaprzyjaźnionych reżimów, represyjne uderzenia w despotów, masowe eliminacje buntowników, krwawe operacje antyterrorystyczne, niejawne wspieranie zbrodniarzy wojennych, zatrudnianie najemników…

W imię obrony swoich interesów Francja zlecała lub wspierała brudną robotę, do której trudno by się było przyznać. Na niektóre sytuacje patrzono przez palce, inne zyskiwały milczące przyzwolenie nawet przy ryzyku utraty kontroli. Charles de Gaulle i Georges Pompidou kryli niewygodne operacje w Algierii i Afryce, w tym zabójstwa na tle politycznym. Valéry Giscard d’Estaing dążył do eliminacji libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego. François Mitterrand zlecił dokonanie zamachu w Bejrucie. Za Chiraca wysyłano najemników, by ratować afrykańskich dyktatorów. Nicolas Sarkozy prowadził własną tajną wojnę w Libii – równoległą do oficjalnych działań wojskowych. François Hollande wysłał żołnierzy na zakończoną sukcesem operację Serval u boku malijskiej armii – skądinąd podejrzewanej o rozliczne nadużycia. Ten sam prezydent niekiedy dogaduje się z Amerykanami w kwestii użycia znanych ze strat ubocznych „zabójczych dronów”.

Prezydenci często przymykali oczy na to, co działo się za kulisami. Dawniej wszelkie poślizgi ukryte były za wygodną zasłoną tajemnicy. Dziś adnotacja „tajne” pozostaje nieodzownym parawanem służb wywiadowczych, które jednak mają narastające problemy, by ukryć się przed krzyżowym ostrzałem mediów. Pewną regulację działań narzucają także parlamentarny nadzór i zasady demokratycznej debaty. Poza tym coraz większa militaryzacja operacji – związana z faktem, że i konfliktów jest coraz więcej – zwiększa ryzyko i stawia pytania o to, kto, jak i dlaczego nimi steruje.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

„Słowa dotrzymaliśmy”. Sasin o programie budowy obwodnic: Bezpieczeństwo na drogach priorytetem rządu

Jacek Sasin / twitter.com/SasinJacek

  

"Bezpieczeństwo na drogach jest i było priorytetem rządu, dzięki budowanym obwodnicom będzie mniej wypadków, do których w 70 procentach dochodzi na terenie zabudowanym" - mówił dziś w Zamościu wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Sasin na konferencji w Zamościu przypomniał, że wśród zapowiedzi rządu był program budowy stu obwodnic, który miał zostać wdrożony w pierwszych stu dniach rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Słowa dotrzymaliśmy, program jest niezwykle ważny dla rozwoju naszego kraju, ale też dla poziomu życia mieszkańców. Bo obwodnice miast to przede wszystkim większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym, to lepsze, czystsze powietrze, mniej hałasu i większa przepustowość dróg; to wreszcie otwarcie zablokowanych obszarów, mniejszych miejscowości, które zatykają się ruchem samochodowym

 - powiedział.

Sasin podkreślił, że bezpieczeństwo na drogach jest i było priorytetem rządu, zauważył, że do 70 proc. wypadków drogowych dochodzi na terenie zabudowanym. Powiedział także, że większy ruch w tych obszarach w połączeniu z brakiem obwodnic powoduje, że liczba wypadków rośnie. Według niego ich zbudowanie powoduje, że wypadków będzie mniej, co pozwoli zachować wiele istnień ludzkich i uniknąć tragedii.

Minister zapowiedział, że w województwie lubelskim w ramach rządowego programu powstanie siedem obwodnic na drogach krajowych. Mają to być obwodnice: Zamościa, Gorajca, Szczebrzeszyna, Dzwoli, Janowa Lubelskiego, Łęcznej i Łukowa. Zaznaczył, że nie jest to maksimum tego, co ma zostać zrealizowane na drogach w Lubelskiem. Dodał, że w ramach innego programu dróg krajowych i autostrad tych obwodnic powstanie jeszcze więcej.

Mówię tutaj przede wszystkim o ciągach drogowych: drogi S12, S 17 i S19. Na samym tylko ciągu drogi S17, która będzie przechodziła w bezpośredniej okolicy Zamościa, powstaną dwie nowe obwodnice: Zamościa, inna niż ta, o której tu mowa i Tomaszowa, która już jest realizowana

- zaznaczył Sasin.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu pierwszych 100 dni jego rządu zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts