Odpowiedzialność à la „polskie” banki

  

Za rozsądny limit wysokości kredytu hipotecznego uchodzi trzykrotność rocznego dochodu kredytobiorcy. Tymczasem zastanawiające dane udostępnia portal Bankier.pl. Z ankiet przeprowadzonych w kwietniu 2016 r. wynika, że połowa „polskich” banków oferuje górny limit kredytów w wysokości od sześcio- do siedmiokrotności rocznych dochodów. Ponadto dzieje się tak przy bardzo niskiej stawce WIBOR 3M (1,67 proc.), co sprawia, że wysokość miesięcznej raty jest całkiem znośna. Sytuacja ta przypomina tę sprzed kilku lat, gdy na podstawie niskiej wartości waluty szwajcarskiej ochoczo udzielano kredytów denominowanych. To się zmieniło. Podobnie mogą wzrosnąć stopy procentowe w Polsce. Warto pamiętać, że średnia WIBOR 3M za ostatnie 10 lat to 4,02 proc. Wtedy miesięczne obciążenie kredytobiorcy niebezpiecznie rośnie. W wypadku recesji, bezrobocia lub spadku wartości nieruchomości kolejny dramat społeczny gotowy. Czy banki nie wiedzą, że taka polityka jest nieodpowiedzialna i niebezpieczna także dla sektora bankowego? Wiedzą. Ale tam, gdzie liczy się szybka prowizja, odpowiedzialność idzie w kąt. A o PR banków i tak, jak zwykle, zadba KNF.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts