90. urodziny Polskiego Radia

  

Dokładnie 90 lat temu 18 kwietnia 1926 r. regularnie nadawać zaczęła pierwsza rodzima stacja radiowa. Ten dzień uznano za narodziny polskiej radiofonii.

„Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów.” – tak brzmiał pierwszy komunikat wygłoszony w polskiej stacji radiowej przez inż. Romana Rudniewskiego 25 lutego 1925 roku. Kilka miesięcy później w maju na falach polskiej rozgłośni  transmitowano koncert z udziałem m.in. Hanki Ordonówny i Aleksandra Zelwerowicza. 

W sierpniu Polskie Radio Spółka z o.o. otrzymało oficjalną już zgodę na nadawanie, a na jego czele stanął pierwszy dyrektor Zygmunt Chamiec. Dokładnie 18 kwietnia 1926 roku o godz. 17 polska rozgłośnia rozpoczęła regularną emisję audycji, przez co właśnie tę datę uznaje się za oficjalny początek działania Polskiego Radia. Sztandarowym sygnałem radiostacji, który nadawany jest po dziś dzień stał się początek „Poloneza A-dur” Fryderyka Chopina.

Przez niespełna wiek działalności rozgłośnia zdążyła się rozwinąć – dziś podmioty wchodzące w skład spółki to m.in. radiowe Jedynka, Dwójka. Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Rytm i Polskie Radio Dzieciom, nie wspominając już o  kilkudziesięciu stacjach tematycznych nadawanych wyłącznie przez Internet oraz  kilkunastu rozgłośniach regionalnych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Litwin chciał uprowadzić 6-letnią dziewczynkę. Grozi mu do pięciu lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/falco

  

Sąd w Łodzi aresztował dzisiaj na trzy miesiące 65-letniego obywatela Litwy, któremu prokuratura postawiła zarzut usiłowania pozbawienia wolności 6-letniej dziewczynki. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia.

O decyzji sądu poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Jak wyjaśnił prokurator, do zdarzenia doszło w ostatni dzień stycznia br. na dworcu PKS Łódź-Fabryczna, ok. godz. 11. Sześcioletnia dziewczynka i jej matka, mieszkające poza Łodzią, zamierzały pojechać do domu. Uwagę obecnych tam osób zwrócił starszy mężczyzna, który obserwował kobietę z dzieckiem, zaczepiał także jej córkę.

"W pewnym momencie kobieta oddaliła się na chwilę, pozostawiając dziewczynkę na ławce. Poszła w kierunku rozkładu jazdy, aby sprawdzić możliwe połączenia. Wówczas obserwujący dziecko mężczyzna podszedł do niego, chwycił je za rękę i energicznie próbował się z nim oddalić"

- wyjaśnił Kopania.

Dziewczynka zaczęła krzyczeć, wówczas matka pobiegła w stronę mężczyzny. Sześciolatka zdołała się wyrwać.

Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu. Policja ustaliła tożsamość napastnika, który został zatrzymany.

W piątek w Prokuraturze Łódź-Śródmieście 65-letniemu obywatelowi Litwy przedstawiono zarzut usiłowania pozbawienia wolności 6-letniej dziewczynki oraz skierowano do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie.

Jak poinformował rzecznik, podejrzany nie przyznał się do zarzutu. "Złożył wyjaśnienia w których nie potrafił logicznie wytłumaczyć swojego postępowania. Twierdzi, że jego matka, z którą rzekomo był na dworcu, zauważyła kobietę i dziewczynkę, kazała mu do nich podejść, żeby z nimi pożartować" - wyjaśnił prokurator. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts