Milenium w kadrach MSW

  

Z okazji 50. rocznicy obchodów 1000-lecia Chrztu organizowanych przez Kościół Polski i kardynała Wyszyńskiego IPN udostępniło na swojej stronie internetowej zdjęcia wykonywane podczas tamtych uroczystości przez pracowników Służby Bezpieczeństwa.
 
Instytut przypomniał, że władze PRL zorganizowały konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Ich celem było odciągnięcie Polaków od uroczystości milenijnych. PZPR, administracja państwowa i SB usiłowały przeciwdziałać udziałowi obywateli w wydarzeniach kościelnych. Stawiano więc różnego rodzaju przeszkody administracyjne np. organizując w tym samym co Kościół miejscu i czasie własne imprezy świeckie. Tego typu działania planowało MSW. Ono też wykonywało fotograficzną i filmową dokumentację uroczystości kościelnych w całej Polsce, którą obecnie można obejrzeć na stronie www.ipn.gov.pl.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl

Wczytuję komentarze...

Rusza Generalny Pomiar Ruchu 2020 na drogach w regionie

/ https://www.gddkia.gov.pl/

  

Od czwartku przez cały rok w Wielkopolsce na około 200 wyznaczonych odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA o określonej porze trwać będzie Generalny Pomiar Ruchu. Zebrane dane wykorzystane zostaną m.in. przy planowaniu nowych dróg.

Jak poinformowała Alina Cieślak z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pomiar prowadzony będzie przez cały rok metodą wideorejestracji. Pomiary będą przeprowadzane na ok. 200 wyznaczonych odcinkach dróg w Wielkopolsce, a wyniki zebranych danych mają być dostępne w I półroczu 2021 roku.

„Pomiar wykonywany będzie metodą wideorejestracji, w warunkach terenowych jako zapis wideo z późniejszym zliczaniem pojazdów na odpowiednim formularzu pomiarowym. Badanie tą metodą w Wielkopolsce realizowane będzie na wszystkich wyznaczonych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz drogach krajowych niezależnie od wielkości natężenia ruchu”

– wskazała Cieślak.

Jak tłumaczyła, głównym celem Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 jest uzyskanie, na podstawie przeprowadzonych bezpośrednich pomiarów, zasadniczych parametrów i charakterystyk ruchu dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych - poza miastami na prawach powiatu.

„Informacje wytworzone na podstawie zebranych danych stanowią podstawowe źródło wiedzy o ruchu drogowym i są wykorzystywane na potrzeby prac projektowych, planistycznych, analiz ekonomicznych, środowiskowych i statystycznych oraz zarządzania ruchem”

– podkreśliła.

Cieślak wskazała, że generalne pomiary ruchu na drogach krajowych prowadzone są w okresach 5-letnich od 1965 roku. Ostatni tego typu pomiar odbył się w 2015 roku, a kolejny będzie realizowany w tym roku.

„Podobnie jak wszystkie generalne pomiary od roku 2000, zostanie on wykonany na istniejącej sieci dróg krajowych - w tym także na odcinkach koncesyjnych - z wyjątkiem tych odcinków dróg, które znajdują się w miastach na prawach powiatu i w związku z tym nie są administrowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad”

– podała.

Na terenie województwa wielkopolskiego do przeprowadzenia pomiarów wytypowanych zostało łącznie ok. 200 odcinków pomiarowych na drogach: A2, S5, S10, S11, 10, 11, 12, 15, 25, 32, 36, 72, 83, 92.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts