W tym roku mija 120. rocznica urodzin Józefa Czapskiego – wybitnego polskiego intelektualisty, malarza i autora książek. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie szykuje wielkie otwarcie osobnego pawilonu poświęconego pamięci artysty.
 
Hrabia Emeryk Hutten-Czapski był żyjącym w XIX wieku uczonym, a także twórcą najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce. Postacią na tyle zasłużoną, że jego nazwiskiem opatrzono jeden z kompleksów krakowskiego Muzeum Narodowego. Dziś, w roku, gdy mija 120. rocznica urodzin jego równie zasłużonego wnuka – Józefa Czapskiego, do tego samego kompleksu dołączył pawilon poświęcony temu polskiemu intelektualiście, pisarzowi i malarzowi.
 
Józef Czapski urodził się 3 kwietnia 1896 roku w Pradze w rodzinie z tytułem hrabiowskim i wielopokoleniowymi tradycjami. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku w Przyłukach na Białorusi, gdzie już jako mały chłopiec uczył się rysunku, modelarstwa i pasjonował się muzyką oraz literaturą.  Jako młodzieniec studiował prawo w Petersburgu,  a od września 1917 r. służył krótko w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Od 1918 r. studiował na  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1919-1921 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za został uhonorowany orderem Virtuti Militari. Po wojnie kontynuował edukację na krakowskiej ASP, był uczniem m.in. Józefa Pankiewicza. Po wybuchu II wojny światowej był więziony od 27 września w Chmieleku, a później również również w radzieckich obozach jenieckich. Był internowany m.in. w Starobielsku i Griazowcu. Czapski brał udział w kampanii włoskiej, a następnie jako delegat Rządu RP na emigracji uczestniczył w komisji ds. zbrodni katyńskiej. Swoje wspomnienia wojenne opisał w dziełach: „Wspomnienia starobielskie”, oraz „Na nieludzkiej ziemi”. W drugiej połowie lat 40-tych wyemigrował do Francji, gdzie był współpracownikiem m.in. paryskiej „Kultury”. Jego prace były głównie poświęcone zagadnieniom sztuki i literatury.  Twórczość Czapskiego, znana i doceniana na arenie międzynarodowej, w Polsce była niedostępna aż do 1989 r. Artysta zmarł 12 stycznia 1993 r. w Maisons-Laffitte.
 
W krakowskim pawilonie, na ponad sześciuset metrach kwadratowych znajdą się m.in.: odtworzone wnętrze  pokoju Czapskiego z Maisons-Laffitte, sala ze stałą ekspozycją, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. W piwnicach budynku znajdą się szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Na trzeciej kondygnacji będzie sala multimedialna, w której będą wyświetlane filmy związane z tematyką przygotowywanych ekspozycji czasowych oraz filmy dotyczące Józefa Czapskiego.

W najbliższy piątek, 22 kwietnia, odbędzie się uroczyste otwarcie nowego budynku. Natomiast dla zwiedzających, Pawilon Czapskiego będzie dostępny od 23 kwietnia. W dniach 23-26 kwietnia w muzeum odbędą się Dni Otwarte, podczas których placówka zaprasza na bezpłatne zwiedzanie i oprowadzania po ekspozycji, a także pokazowe lekcje muzealne dla szkół.