120. rocznica urodzin Józefa Czapskiego

  

W tym roku mija 120. rocznica urodzin Józefa Czapskiego – wybitnego polskiego intelektualisty, malarza i autora książek. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie szykuje wielkie otwarcie osobnego pawilonu poświęconego pamięci artysty.
 
Hrabia Emeryk Hutten-Czapski był żyjącym w XIX wieku uczonym, a także twórcą najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce. Postacią na tyle zasłużoną, że jego nazwiskiem opatrzono jeden z kompleksów krakowskiego Muzeum Narodowego. Dziś, w roku, gdy mija 120. rocznica urodzin jego równie zasłużonego wnuka – Józefa Czapskiego, do tego samego kompleksu dołączył pawilon poświęcony temu polskiemu intelektualiście, pisarzowi i malarzowi.
 
Józef Czapski urodził się 3 kwietnia 1896 roku w Pradze w rodzinie z tytułem hrabiowskim i wielopokoleniowymi tradycjami. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku w Przyłukach na Białorusi, gdzie już jako mały chłopiec uczył się rysunku, modelarstwa i pasjonował się muzyką oraz literaturą.  Jako młodzieniec studiował prawo w Petersburgu,  a od września 1917 r. służył krótko w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Od 1918 r. studiował na  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1919-1921 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za został uhonorowany orderem Virtuti Militari. Po wojnie kontynuował edukację na krakowskiej ASP, był uczniem m.in. Józefa Pankiewicza. Po wybuchu II wojny światowej był więziony od 27 września w Chmieleku, a później również również w radzieckich obozach jenieckich. Był internowany m.in. w Starobielsku i Griazowcu. Czapski brał udział w kampanii włoskiej, a następnie jako delegat Rządu RP na emigracji uczestniczył w komisji ds. zbrodni katyńskiej. Swoje wspomnienia wojenne opisał w dziełach: „Wspomnienia starobielskie”, oraz „Na nieludzkiej ziemi”. W drugiej połowie lat 40-tych wyemigrował do Francji, gdzie był współpracownikiem m.in. paryskiej „Kultury”. Jego prace były głównie poświęcone zagadnieniom sztuki i literatury.  Twórczość Czapskiego, znana i doceniana na arenie międzynarodowej, w Polsce była niedostępna aż do 1989 r. Artysta zmarł 12 stycznia 1993 r. w Maisons-Laffitte.
 
W krakowskim pawilonie, na ponad sześciuset metrach kwadratowych znajdą się m.in.: odtworzone wnętrze  pokoju Czapskiego z Maisons-Laffitte, sala ze stałą ekspozycją, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. W piwnicach budynku znajdą się szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Na trzeciej kondygnacji będzie sala multimedialna, w której będą wyświetlane filmy związane z tematyką przygotowywanych ekspozycji czasowych oraz filmy dotyczące Józefa Czapskiego.

W najbliższy piątek, 22 kwietnia, odbędzie się uroczyste otwarcie nowego budynku. Natomiast dla zwiedzających, Pawilon Czapskiego będzie dostępny od 23 kwietnia. W dniach 23-26 kwietnia w muzeum odbędą się Dni Otwarte, podczas których placówka zaprasza na bezpłatne zwiedzanie i oprowadzania po ekspozycji, a także pokazowe lekcje muzealne dla szkół.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Aż tak boją się kolejnej wpadki Kidawy-Błońskiej? Zobacz co robią jej sztabowcy. WIDEO

/ facebook.com/MKidawaBlonska

  

Małgorzata Kidawa-Błońska kontynuuje kampanię wyborczą i stara się przekonać Polaków, by to na nią oddali głos w wyborach prezydenckich. Dziś w Warszawie zainaugurowano działalność Sztabu Obywatelskiego. To co zrobili jej sztabowcy daje wiele do zrozumienia. Chyba boją się kolejnych wpadek kandydatki. A tych nie brakuje.

[polecam:https://niezalezna.pl/311490-trwa-pomylkowa-seria-malgorzaty-kidawy-blonskiej-co-tym-razem-nie-wyszlo-kandydatce]

Co zrobił jej sztab wyborczy? To trzeba zobaczyć. To, że Małgorzata Kidawa-Błońska nie ma dobrej passy widzą wszyscy. Pomyłki, przejęzyczenia, wpadki, pomylone daty – najwyraźniej dostrzegli to w końcu jej najbliżsi współpracownicy pomagający w kampanii wyborczej.

Tak jak ja wierzycie, że Polska może być inna, że możemy żyć w wspaniałym kraju, że możemy żyć w kraju, gdzie ludzie się szanują, że będziemy żyć w Polsce, która jest przyjazna, otwarta, nowoczesna, ekologiczna i przyjazna wszystkim obywatelom

– mówiła kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta otwierając w Warszawie działalność Sztabu Obywatelskiego-Centrum Wolontariatu.

Na wideo widzimy, jak szef kampanii Kidawy-Błońskiej Bartosz Arłukowicz oraz rzecznik jej sztabu Adam Szłapka niemal ścigają się w tym… który pierwszy zabierze jej mikrofon. To w obawie przed kolejną wpadką?

Internauci nie mają złudzeń. Zwracają uwagę na to, że Arłukowicz i Szłapka stoją w napięciu. Co chwila patrzą na siebie po czym Arłukowicz kiwa głową i Szłapka zabiera mikrofon.

„Żeby Kidawa nie zdążyła już niczego powiedzieć” – zaznaczają użytkownicy twittera.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, facebook.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts