Górale Janowi Pawłowi II

2 kwietnia w najwyżej położonej miejscowości w Polsce, w Zębie koło Zakopanego, zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II - poinformował w poniedziałek PAP wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.

2 kwietnia w najwyżej położonej miejscowości w Polsce, w Zębie koło Zakopanego, zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II - poinformował w poniedziałek PAP wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.

"Monument będzie się składał z dwóch granitowych głazów. Na jednym z nich znajdzie się popiersie papieża odlane z brązu, element herbu papieskiego oraz napis informujący o przebiegającym tędy Szlaku Papieskim. Drugi głaz będzie stanowił element tła pomnika" - wyjaśnił Stoch.

"Liczący ponad trzy metry pomnik zostanie uroczyście odsłonięty 2 kwietnia, w dniu śmierci naszego wybitnego rodaka" - dodał Stoch.

Autorem projektu pomnika jest architekt Krzysztof Smoliński, natomiast wykonawcą popiersia - krakowski artysta rzeźbiarz, Wojciech Pondel. Koszt monumentu wyniesie około 120 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodzą ze składek miejscowej społeczności.

W 1997 roku Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny, przejeżdżał z Zakopanego przez Ząb do Ludźmierza. Po tym wydarzeniu drogę tą nazwano Szlakiem Papieskim, a mieszkańcy Zębu, przy wjeździe do wsi na polanie Furmanowa ustawili drewnianą kapliczkę. Teraz skromna budowla zostanie zastąpiona pomnikiem.

Zdaniem Stocha, monument poświęcony Janowi Pawłowi II jest w Zębie będzie pamiątką wydarzenia z 1997 roku, gdy papież zatrzymał się w tym miejscu i błogosławił mieszkańców.
Ząb to malownicza góralska wieś, położona w paśmie Gubałówki na wysokości 1010 - 1040 m n.p.m.

Górale wystawili papieżowi Janowi Pawłowi II już kilka pomników; są to m.in. monumenty przy sanktuariach Maryjnych na Krzeptówkach, na Olczy i w Ludźmierzu oraz przy słynnym domu rekolekcyjnym "Księżówka" w Zakopanem, w którym papież spędził kilka dni podczas jednej ze swoich pielgrzymek do ojczyzny.

W całej Polsce jest około 530 pomników Jana Pawła II. Szacuje się, że poza krajem jest ok. 200 pomników jemu poświęconych.

 Źródło:

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo