Stauroteka Lednicka – najstarszy relikwiarz na ziemiach polskich

  

Lednicka Stauroteka stała się jednym z głównych symboli, które nadały gnieźnieńskim uroczystościom kościelnym z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, niezwykle piękną i wymowną oprawę. Przygotowano specjalne białe ornaty, które zostały ozdobione motywem stauroteki zaprojektowanym przez gnieźnieńskie karmelitanki bose, a podczas mszy św. używano pektorału w kształcie zabytku.

Stauroteka, czyli relikwiarz przeznaczony do przechowywania najświętszej chrześcijańskiej relikwii – Drzewa Świętego Krzyża Chrystusowego – to najcenniejszy zabytek Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wykonano go z pozłacanej blachy brązowej, uformowanej w kształcie krzyża, oprawionej w czarny bursztyn i skórzany futerał. Zachował się także niewielki fragment tkaniny, w którą zawinięta była prawdopodobnie drzazga Krzyża. Relikwiarz ozdabiają cztery rozetki oraz wygrawerowany w języku greckim hierogram Chrystusa – litery XC na prawym ramieniu krzyża. Mistrzowski styl warsztatowy znaleziska może świadczyć o tym, że pochodzi ono z pracowni Cesarstwa Bizantyjskiego lub wschodniofrankijskiego. Przypuszcza się, że mogło ono stanowić dar, jaki otrzymał Bolesław Chrobry z rąk cesarza Ottona III, gdy ten w drodze do Gniezna zatrzymał się na Lednicy.

Staurotekę Lednicką odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych w 1962 roku w kompleksie pałacowym na Ostrowie Lednickim. Natrafiono na nią w pozostałościach kościoła, w którym znajdowały się groby interpretowane jako pochówki członków dynastii Piastów.

8 kwietnia otwarto w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wystawę poświęconą staurotece lednickiej „Okruchy świętości. Relikwie drzewa Krzyża Świętego-stauroteka z Ostrowa Lednickiego”. Ekspozycja wpisuje się w kalendarz obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: episkopat.pl

Wczytuję komentarze...

Cenzura prewencyjna?!! Kolporter obsługujący Empik żąda wizualizacji nalepki "Gazety Polskiej"

/ Misiarz [Public domain]

  

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Empik chce ocenzurować naklejki "Gazety Polskiej" dołączone do najnowszego numeru tygodnika. Kolporter dostarczający sieci prasę zażądał bowiem od wydawcy "GP" pełnej wizualizacji naklejki.

Jak już informowaliśmy, do kolejnego wydania tygodnika "Gazeta Polska", który ukaże się w środę 28 sierpnia, dołączony będzie dodatek w formie naklejki, KTÓREJ ZŁO PRZESTRASZY SIĘ NAPRAWDĘ! O tym, jak wyglądać będzie naklejka, dowiemy się dopiero w dniu ukazania się pisma w kioskach.

Tymczasem Polperfect - kolporter dostarczający prasę do sieci Empik - zażądał dzisiaj od wydawcy "Gazety Polskiej"... przedstawienia wizualizacji naklejki, która ma być dołączona do najnowszego numeru. Może to świadczyć o tym, że sieć uzależnia sprzedaż tygodnika z nalepką od jej wyglądu.

[polecam:https://niezalezna.pl/281035-dzis-mozna-uderzyc-w-gazete-polska-a-jutro-w-inne-media-gosiewska-komentuje-blokade-empiku]

Czyżby Empik po raz kolejny próbował zastosować cenzurę prewencyjną? Przypomnijmy, że w lipcu w sklepach Empiku nie można było kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką o LGBT, o czym poinformowała na Twitterze rzecznik sieci, Monika Marianowicz, pisząc:

Potwierdzam. W Empiku nie będzie można kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT”. Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany wszystkich traktujemy z szacunkiem.

Do sprawy odniosło się wówczas Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP), które uznało działania Empiku za naruszenia zasady wolności słowa. 

[polecam:https://niezalezna.pl/280931-w-empiku-nie-kupisz-gazety-polskiej-z-naklejka-sakiewicz-odpowiada-mielismy-racje-w-100-procentach]

Czy i tym razem "Gazeta Polska" nie zostanie dopuszczona do sprzedaży? O to, dlaczego kolporter (Polperfect) dostarczający prasę do Empiku zażądał przedstawienia wyglądu i treści naklejki, która ma być dołączona do najbliższego numeru tygodnika "Gazeta Polska" i czy od przedstawienia tych informacji Empik uzależnia przyjęcie najbliższego numeru "GP" do sprzedaży chcieliśmy zapytać rzecznik Empiku Monikę Marianowicz. Niestety, nie odbierała telefonu. Gdy tylko uda nam się skontaktować z biurem prasowym sieci, przedstawimy jej stanowisko.

[polecam:https://niezalezna.pl/281162-trwa-zmasowany-atak-na-tygodnik-gazeta-polska-nie-dajmy-sie-zastraszyc]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl