Stauroteka Lednicka – najstarszy relikwiarz na ziemiach polskich

  

Lednicka Stauroteka stała się jednym z głównych symboli, które nadały gnieźnieńskim uroczystościom kościelnym z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, niezwykle piękną i wymowną oprawę. Przygotowano specjalne białe ornaty, które zostały ozdobione motywem stauroteki zaprojektowanym przez gnieźnieńskie karmelitanki bose, a podczas mszy św. używano pektorału w kształcie zabytku.

Stauroteka, czyli relikwiarz przeznaczony do przechowywania najświętszej chrześcijańskiej relikwii – Drzewa Świętego Krzyża Chrystusowego – to najcenniejszy zabytek Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wykonano go z pozłacanej blachy brązowej, uformowanej w kształcie krzyża, oprawionej w czarny bursztyn i skórzany futerał. Zachował się także niewielki fragment tkaniny, w którą zawinięta była prawdopodobnie drzazga Krzyża. Relikwiarz ozdabiają cztery rozetki oraz wygrawerowany w języku greckim hierogram Chrystusa – litery XC na prawym ramieniu krzyża. Mistrzowski styl warsztatowy znaleziska może świadczyć o tym, że pochodzi ono z pracowni Cesarstwa Bizantyjskiego lub wschodniofrankijskiego. Przypuszcza się, że mogło ono stanowić dar, jaki otrzymał Bolesław Chrobry z rąk cesarza Ottona III, gdy ten w drodze do Gniezna zatrzymał się na Lednicy.

Staurotekę Lednicką odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych w 1962 roku w kompleksie pałacowym na Ostrowie Lednickim. Natrafiono na nią w pozostałościach kościoła, w którym znajdowały się groby interpretowane jako pochówki członków dynastii Piastów.

8 kwietnia otwarto w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wystawę poświęconą staurotece lednickiej „Okruchy świętości. Relikwie drzewa Krzyża Świętego-stauroteka z Ostrowa Lednickiego”. Ekspozycja wpisuje się w kalendarz obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: episkopat.pl

Wczytuję komentarze...

Dwa sztaby przy prezydencie Andrzeju Dudzie. Wiemy, kto nimi pokieruje!

maj 2015 - wieczor wyborczy w sztabie Andrzeja Dudy kandydata na prezydenta RP z ramienia PiS / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Portal Niezalezna.pl dowiedział się nieoficjalnie, że w kampanii wyborczej prezydentowi Andrzejowi Dudzie pomagać będą dwa sztaby. Na czele obu sztabów staną europosłowie Prawa i Sprawiedliwości - Beata Szydło i Joachim Brudziński.

Była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło pokieruje sztabem koncepcyjnym, zaś były minister spraw wewnętrznych i administracji, a obecnie również europoseł Joachim Brudziński, stanie na czele sztabu organizacyjnego 

- powiedziało portalowi Niezalezna.pl źródło.

Decyzja w tej sprawie zapadła na początku tego tygodnia.

Nasze źródło potwierdziło również news portalu Niezalezna.pl z 8 stycznia, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja.

[polecam:https://niezalezna.pl/305230-tylko-na-niezaleznapl-wiemy-kiedy-odbedzie-sie-i-tura-wyborow-prezydenckich-jest-konkretna-data]

Zgodnie z konstytucją RP wybory prezydenckie mogą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed zakończeniem urzędowania głowy państwa, w dzień wolny od pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts