Ten wielki nieprzyjaciel Polski...

  

Caryca Katarzyna w listopadzie 1763 roku wysłała Nikołaja Repnina do Polski z misją specjalną. Wszelkimi sposobami miał skłonić posłów do uchwalenia traktatu gwarancyjnego z Rosją. Oprócz intryg, knowań i rozgrywek politycznych, ambasador po prostu kupował posłów, a lista zdrajców, którzy skusili się na moskiewskie srebrniki, jest przerażająco imponująca. Otwiera ją oczywiście król Polski Stanisław August Poniatowski z pokaźnymi premiami za kolejne rozbiory Rzeczypospolitej.
 

Poniżej lista „płac” Nikołaja Repnina z zaledwie kilku miesięcy 1767 r. według  prof. Władysława Konopczyńskiego ( z Archiwum Moskiewskich Spraw Zagranicznych):
 
„15 maja Mączyńskiemu na konfederację sieradzką dukatów – 300
15 maja Janowi Ponińskiemu na wieluńską dukatów –  400
17 maja Gurowskiemu na podróż do Wielkopolski dukatów – 100
12 czerwca Gozdzkiemu pensja roczna dukatów – 3 333
14 czerwca Podoskiemu na konfederację radomską  dukatów – 1 000
18 lipca St. Brzostowskiemu  na deputacje od konfederacyji dukatów – 1 000
25 lipca temuż St. Brzostowskiemu na sejmiki litewskie dukatów – 6 000
9 sierpnia Ponińskiemu na sejmik wielkopolski dukatów – 1 000
19 sierpnia Ossolińskiemu staroście sandomierskiemu na sejmik dukatów – 1 000
1 września Czapskiemu na sejmik pruski dukatów – 100
1 września Czapskiemu na wynajęcie lokali dla posłów sejmowych dukatów – 450
13 października temuż wynajem 3 karet na wywiezienie aresztowanych senatorów..
13 października szpiegowi księdzu Nauszczyńskiemu, dukatów – 40”.

 
Ten niezwykle zręczny intrygant najpierw zainicjował zawiązanie konfederacji innowierczych, następnie katolickiej, a na koniec zwołał przekupionych posłów na tzw. Sejm Repninowski, aby przegłosowali traktat gwarancyjny.
 
Był autorem aktu abdykacji Poniatowskiego podpisanej przez niego w Grodnie w 1795 r.
 
„ (…) Nie szukając w ciągu królowania naszego innych korzyści lub zamiarów, jak stać się użytecznym ojczyźnie Naszej, byliśmy także tego zdania, iż opuścić należy tron w okolicznościach, w których rozumieliśmy, że oddalenie Nasze przyłoży się do powiększenia szczęścia współziomków Naszych lub też przynajmniej umniejsza ich nieszczęścia; przekonani teraz, że pieczołowitość Nasza na nic się ojczyźnie Naszej nie przyda, kiedy nieszczęśliwa zdarzona w niej insurekcja pogrążyła ją w teraźniejszy stan zniszczenia, i rozważywszy, że środki względem przyszłego losu Polski koniecznie potrzebne z powodu naglących okoliczności, a od Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji i innych sąsiednich mocarstw przedsięwzięte, jedynymi są do przywrócenia pokoju i spokojności współobywatelom Naszym, których dobro zawsze było najmilszym przedmiotem starań Naszych — postanowiliśmy przeto z przywiązania do spokojności publicznej oświadczyć, tak jako też niniejszym aktem najuroczyściej ogłaszamy, że wolnie i z własnej woli wyrzekamy się bez ekscepcji wszelkich praw Naszych do Korony Polskiej, do Wielkiego Księstwa Litewskiego i innych należących do nich krajów, jako też znajdujących się w nich posesji i przynależytości ; akt ten uroczysty abdykacji korony i rządu Polski w ręce Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji składamy dobrowolnie i z tą rzetelnością, która postępowaniem Naszym w całym życiu kierowała (…)”.
 
Repnin odwołany został przez Katarzynę po zawiązaniu konfederacji barskiej, ale wrócił jeszcze na nasze ziemie, dowodząc wojskami rosyjskimi na Litwie podczas insurekcji kościuszkowskiej. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl