​PAN przybudówką KOD? Trudno uwierzyć, co tam wyprawiają

Sporym echem odbił się nasz tekst dotyczący wydarzeń w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Sporym echem odbił się nasz tekst dotyczący wydarzeń w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem grupy doktorantów, część wykładowców i władz zbytnio angażuje się w spór polityczny wokół Trybunału Konstytucyjnego i Komitetu Obrony Demokracji. Wszystko wskazuje na to, że doktoranci mieli rację, ich uwagi potwierdzili inni nasi Czytelnicy.

Kilka dni temu od grupy doktorantów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN otrzymaliśmy niepokojący list, z którego wynika, że część wykładowców i władz zbytnio angażuje się w spór polityczny wokół TK i dziania KOD.

Uważamy, że w ramach zorganizowanego w ostatnich tygodniach cyklu wykładów z dyskusją pt. „Co się dzieje w naszym kraju?” poczynania instytutu stanowią podjęcie kroków w kierunku wpłynięcia na postawy światopoglądowe i polityczne doktorantów i pracowników instytutu” – napisano w liście. Zaniepokojeni całą sytuacją doktoranci zwrócili też uwagę, że organizatorzy wykładów „są bardzo aktywnymi działaczami Komitetu Obrony Demokracji”, a pod pretekstem organizacji „zaległych lekcji wychowania obywatelskiego” podejmowane są próby kształtowania określonych postaw i negowania obowiązującego porządku prawnego.

Po opublikowaniu tekstu odezwali się do nas inni Czytelnicy. Zwrócono m.in. uwagę na to, że spotkania w Instytucie Biochemii i Biofizyki (IBB) organizowane są od 11 stycznia tego roku z dosyć dużą częstotliwością. W kwietniu będą trzy, natomiast ostatnie odbyło się 7 marca z prof. Moniką Płatek (WPiA, UW). Wygłosiła wykład o znamiennym tytule „Trójpodział władzy – system bezpieczników i równowag – bez nich demokracja jest fikcją”. Chyba nie trzeba nic więcej dodawać.

Z kolei 21 marca prof. Mirosław Wyrzykowski wygłosi wykład „Po co nam ta konstytucja, po co nam ten Trybunał”. Tak wygląda plakat zapraszający na spotkanie. Zapowiedź na górze mówi właściwie wszystko.


fot. ibb.waw.pl

Spotkanie z prof. Wyrzykowskim jest też promowane na Facebooku. Tam jako organizatorzy podpisała się grupa pod nazwą... „Ochota na Demokracje”.

Zauważono również, że grupa wykładowców z IBB chętnie podpisała się pod listem naukowców do wicepremiera Jarosława Gowina w obronie lidera KOD Mateusza Kijowskiego. Wśród około dwudziestu nazwisk reprezentujących Instytut pojawiły się tam m.in. podpisy dyrektora IBB prof. Piotra Zielenkiewicza oraz jego żony.

 


Źródło: niezalezna.pl

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo