Jak media manipulowały faktami o katastrofie smoleńskiej – TRANSMISJA NA ŻYWO

  

Na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Prawda o Smoleńsku dzisiaj. Manipulacja faktami o katastrofie smoleńskiej w mass mediach”. Wezmą w niej udział rodziny ofiar katastrofy, naukowcy, politycy, dziennikarze (m.in. Dorota Kania, Michał Rachoń i Tomasz Sakiewicz), a także reżyser filmu „Smoleńsk” Antoni Krauze. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy transmisję na żywo z przebiegu konferencji.

Otwierając konferencję ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski przypomniał, że to już druga konferencja dotycząca Smoleńska organizowana na UKSW.

- Pierwsza „Społeczeństwo polskie pięć lat po katastrofie smoleńskiej”, stanowiła spojrzenie na temat katastrofy smoleńskiej od strony historycznej i socjologicznej. Na naszym uniwersytecie mamy szczególne prawo, żeby zajmować się tematem katastrofy, bo kilka osób związanych z UKSW stało się jej częścią, jej ofiarami, na czele z rektorem naszego uniwersytetu ks. prof. Ryszardem Rumiankiem, prof. Lechem Kaczyńskim, który był wykładowcą naszej uczelni oraz doktorami honorowymi UKSW m.in. Ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim – mówił ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski.

Z kolei biskup Antoni Dydycz zwrócił uwagę na konieczność dochodzenia do prawdy i różne przesłanki sugerujące, że niektórym na dociekaniu prawdy w ogóle nie zależy.

- Jakie były przesłanki, żeby bać się prawdy, żeby nie dopuścić do jej dochodzenia, żeby prowadzić badania najuczciwiej i najsumienniej. Widzimy, że ciągle czegoś brakuje. Nie możemy się poddać tak, jak niektórzy politycy mówili „dla świętego pokoju”. To byłoby odejście od tego, co było zawsze dla Polaków wartościowe, żeby stać na straży honoru poległych. Dobrze, że możemy się spotykać tu po to, żeby dojść do prawdy. Nie możemy zostawić tego, jak zostawiono śmierć gen. Sikorskiego, śmierć oficerów w Katyniu, śmierć bohaterów, których nazywano Wyklętymi – mówił ks. Bp Antoni Dydycz.

 
TRANSMISJA NA ŻYWO Z KONFERENCJI:


Konferencje organizuję  Ministerstwo Obrony Narodowej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Inspektorat Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz m.in. Klub Ronina.

Szczegółowy plan konferencji:
8.30 – 9.30 Msza święta pod przewodnictwem Ks. Bp Antoniego Dydycza
Miejsce: Kościół św. Józefa – kampus UKSW ul. Wóycickiego, Warszawa
9.30 – 10.00  Otwarcie konferencji - ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW)
Słowo wstępne: Ks. Bp Antoni Dydycz
10.00 – 10.20 dr hab. Mieczysław Ryba, prof. KUL (KUL) "USA, Rosja, Unia Europejska wobec Polski na początku XXI wieku"
10.20 - 10.40 dr Hanna Karp (WSKSIM) "Religia smoleńska" w dyskursie polskojęzycznej prasy mainstreamowej”
10.40 – 11.00 Antoni Krauze – kulisy powstawania filmu „Smoleńsk”
11.00 – 11.20 dr Grzegorz Osiński, inż. Jakub Kosowski (WSKSIM) –„Rola symulacji i wizualizacji komputerowych w analizie katastrofy smoleńskiej oraz ich znaczenie w przekazie medialnym"
11.20 – 11.40 dr Józef Orzeł „Hermeneutyka języka Donalda Tuska”
11.40 – 12.10 przerwa
12.10 – 12.40 Podkomisja do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej
12.40 – 13.30 Rodziny smoleńskie wobec doniesień medialnych o katastrofie smoleńskiej: Ewa Błasik, Magdalena Merta, Andrzej Melak
13.30 – 13.40 Damian Zakrzewski (UKSW) „Przekaz medialny o katastrofie smoleńskiej na przykładzie „Gazety Wyborczej”
13.40 – 14.30 Debata dziennikarska – prowadzenie dr Józef Orzeł, Maria Dłużewska, Dorota Kania, Michał Rachoń, Tomasz Sakiewicz, Antoni Trzmiel
14.30 – 15.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: vod.gazetapolska.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Zbierał podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy. Został pobity i zabrano mu teczkę

zdjęcie ilustracyjne, / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W sobotę doszło do ataku na wolontariusza, który w Miastku (Pomorskie) zbierał podpisy pod kandydaturą prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowali lokalni działacze PiS. Mężczyzna miał zostać uderzony w brzuch, wyrwano mu też teczkę z podpisami poparcia. "Apelujemy i prosimy o zaprzestanie jakichkolwiek aktów przemocy. Nie ma zgody na hejt, który rodzi się w przemoc" - napisali działacze w oświadczeniu.

Informację o zdarzeniu zamieściła na Twitterze Anna Gańska-Lipińska.

"W Miastku pobito wolontariusza (Prawa i Sprawiedliwości), który zbierał podpisy osób popierających kandydaturę Prezydenta (Andrzeja Dudy)"

- napisała.

Opublikowała też oświadczenie lokalnych członków komitetu PiS w Miastku w tej sprawie. Wynika z niego, że do incydentu doszło w sobotę w godzinach wieczornych.

"Jeden z członków komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Miastku, Pan Mariusz Tandecki został uderzony w brzuch. Wyrwano mu także teczkę zawierającą podpisy poparcia ww. kandydata"

- czytamy w oświadczeniu.

Działacze PiS potępili też "wszelkiego rodzaju ataki agresji słownej, a przede wszystkim fizycznej".

"Sytuacja, która wczoraj miała miejsce, budzi w nas duży niepokój. Za słowami Szefowej Sztabu Andrzeja Dudy, Pani mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, apelujemy i prosimy o zaprzestanie jakichkolwiek aktów przemocy. Nie ma zgody na hejt, który rodzi się w przemoc"

- podkreślili działacze PiS z Miastka.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, ewentualna ich druga tura - 24 maja. Na zebranie wymaganej liczby 100 tysięcy podpisów poparcia komitety wyborcze mają czas do 26 marca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts