Unijne rokowania z Turcją

  

Premier Beata Szydło uczestniczy w rozpoczętym dziś w Brukseli dwudniowym unijnym szczycie. Podczas niego ma zostać zawarte porozumienie Unia Europejska–Turcja w sprawie ograniczenia napływu nielegalnych imigrantów na Stary Kontynent.

7 marca UE i Turcja uzgodniły w Brukseli, że będą nadal pracować nad nowym planem porozumienia, które pozwoliłoby zahamować narastającą od ponad roku falę migracji. - Wynegocjowane porozumienie musi dawać gwarancje, że Turcja będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański na spotkaniu z mediami przed szczytem UE.

Podkreślił, że Polska popiera główny cel UE, jakim jest przypieczętowanie porozumienia z Turcją i zatrzymanie przypływu uchodźców do Europy. Kolejną ważną kwestią omawianą na szycie UE w Brukseli będzie negocjowanie zapisów bezpieczeństwa energetycznego, w szczególności w Europie Środkowej.

Dziś przed południem Beata Szydło spotkała się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. W trakcie pierwszego dnia szczytu w Brukseli premier Beata Szydło rozmawiała także z członkami Grupy Wyszehradzkiej oraz przewodniczącym  Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: premier.gov.pl

Wczytuję komentarze...

Izrael odwołuje wycieczki szkolne do Polski

zdjęcie ilustracyjne / krystianwin CC0

  

Ministerstwo zdrowia Izraela zaleciło odwołanie wszystkich wycieczek szkolnych do Polski, zaplanowanych do 4 marca, z powodu nowego koronawirusa - poinformował w niedzielę izraelski minister oświaty Rafi Perec.

„Nie ma czegoś takiego, jak nadmierne środki ostrożności. Jesteśmy odpowiedzialni i nie narażamy się na ryzyko” - oznajmił Perec, cytowany przez portal Kanału 12, który pierwszy napisał o sprawie.

„Ministerstwo oświaty podąża ściśle za wskazówkami ministerstwa zdrowia. Dotyczy to szkół, które miały kontakt z Koreańczykami, i dotyczy to także wycieczek do Polski. Zbyt duże środki ostrożności są lepsze niż za małe” - przywołuje wypowiedź Pereca portal informacyjny Ynet.

Izraelskie ministerstwo oświaty zaleciło w niedzielę ok. 12 uczniom pozostanie w domu na 14-dniowej kwarantannie, ponieważ mieli oni kontakt z pielgrzymami przybyłymi z Korei Południowej, spośród których u 18 wykryto nowego koronawirusa po powrocie do kraju.

Ynet zwraca również uwagę, że izraelskie szkoły zostały powiadomione zbyt późno o odwołaniu wycieczek i wielu rodziców wyraziło zaniepokojenie, że nie otrzymają zwrotu kosztów za podróż, które szacuje się na 5 tys. szekli (ok. 5,8 tys. złotych). Mowa jest o 29 wycieczkach i 3 807 uczniach, a ministerstwo oszacowało ich całkowity koszt na 60 mln szekli (ok. 70 mln złotych).

„Należy podkreślić, że do teraz nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa w Polsce”

- dodaje Ynet.

Co roku tysiące Izraelczyków w wieku 16-18 lat przyjeżdżają do Polski i odwiedzają miejsca związane z Zagładą. Wycieczki te są centralnym wydarzeniem związanym z nauką o Holokauście, którą przewiduje izraelski system edukacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts