Co mówili, a co z tego jest prawdą? Manipulacja faktami o katastrofie smoleńskiej

Jutro – 18 marca (piątek) w Auli Schumana na warszawskim UKSW odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Prawda o Smoleńsku dzisiaj.

Wikimedia Commons/Aleksandr Markin
Jutro – 18 marca (piątek) w Auli Schumana na warszawskim UKSW odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Prawda o Smoleńsku dzisiaj. Manipulacja faktami o katastrofie smoleńskiej w mass mediach”. Wezmą w niej udział rodziny ofiar katastrofy, naukowcy, politycy, dziennikarze a także reżyser filmu „Smoleńsk” Antoni Krauze. W jednym z referatów opisany będzie „przekaz medialny o katastrofie smoleńskiej na przykładzie „Gazety Wyborczej””. Serdecznie zapraszamy!
 
Konferencja rozpocznie się od mszy świętej, która odbędzie się w kościele św. Józefa na terenie kampusu. Przewodniczyć jej będzie ks. biskup Antoni Dydycz.
 
Celem konferencji jest, jak piszą organizatorzy „przedstawienie w sposób naukowy roli i sposobu przekazu medialnego przy manipulacji faktami o katastrofie smoleńskiej”. Spotkanie ma być także  „płaszczyzną do przekazania informacji o aktualnych badaniach nad katastrofą”. Podczas konferencji odbędzie się także debata ekspercko-dziennikarska dotycząca przekazu medialnego, jego wykorzystania i umiejętności manipulowania faktami. Wezmą w niej udział Tomasz Sakiewicz, Dorota Kania, Maria Dłużewska, Michał Rachoń i Antoni Trzmiel. Oprócz naukowców i dziennikarzy w wydarzeniu tym udział  weźmie także reżyser Antoni Krauze, który opowie o kulisach powstawania filmu fabularnego „Smoleńsk”.
 
Konferencje organizuję  Ministerstwo Obrony Narodowej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Inspektorat Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz m.in. Klub Ronina.
 
Przedstawiamy szczegółowy plan konferencji:

8.30 – 9.30 Msza święta pod przewodnictwem Ks. Bp Antoniego Dydycza
Miejsce: Kościół św. Józefa – kampus UKSW ul. Wóycickiego, Warszawa
9.30 – 10.00  Otwarcie konferencji - ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW)
Słowo wstępne: Ks. Bp Antoni Dydycz
10.00 – 10.20 dr hab. Mieczysław Ryba, prof. KUL (KUL) "USA, Rosja, Unia Europejska wobec Polski na początku XXI wieku"
10.20 - 10.40 dr Hanna Karp (WSKSIM) "Religia smoleńska" w dyskursie polskojęzycznej prasy mainstreamowej”
10.40 – 11.00 Antoni Krauze – kulisy powstawania filmu „Smoleńsk”
11.00 – 11.20 dr Grzegorz Osiński, inż. Jakub Kosowski (WSKSIM) –„Rola symulacji i wizualizacji komputerowych w analizie katastrofy smoleńskiej oraz ich znaczenie w przekazie medialnym"
11.20 – 11.40 dr Józef Orzeł „Hermeneutyka języka Donalda Tuska”
11.40 – 12.10 przerwa
12.10 – 12.40 Podkomisja do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej
12.40 – 13.30 Rodziny smoleńskie wobec doniesień medialnych o katastrofie smoleńskiej : Ewa Błasik, Magdalena Merta, Andrzej Melak
13.30 – 13.40 Damian Zakrzewski (UKSW) „Przekaz medialny o katastrofie smoleńskiej na przykładzie „Gazety Wyborczej”
13.40 – 14.30 Debata dziennikarska – prowadzenie dr Józef Orzeł, Maria Dłużewska, Dorota Kania, Michał Rachoń, Tomasz Sakiewicz, Antoni Trzmiel
14.30 – 15.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji

 


Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo