Sztafeta Enigmy. Fascynująca wystawa w Londynie

  

W Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie otwarto wystawę przybliżającą rolę polskich matematyków i kryptoanalityków w procesie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Głównym eksponatem wystawy jest unikatowa maszyna, zbudowana na polskim schemacie, wywieziona przez Mariana Rejewskiego z Francji.

Matematycy Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki z poznańskiego Biura Szyfrów już w 1932 r. złamali pierwszy kod szyfrujący enigmy stosując teorię permutacji. Wiadomości o tym odkryciu przekazano wywiadom francuskiemu i brytyjskiemu tuż przed wybuchem wojny. Polacy zdecydowali, że nie tylko podzielą się informacjami o złamaniu kodu, ale i oddadzą zrekonstruowaną maszynę, aby tamci mogli w praktyce poznać jej działanie. Kopie Enigmy zbudowano we Francji, a jedna z nich trafiła do Alana Turinga, który kierował brytyjskim zespołem kryptologów w Bletchley Park. 

Inicjatywa „Sztafeta Enigmy” ma na celu rozpowszechnienie, szczególnie wśród młodej Polonii i Brytyjczyków, wiedzy na temat polskiego udziału w złamaniu kodu Enigmy. Instytut chce pokazać, w jaki sposób działania polskich matematyków przyczyniły się do sukcesu Aliantów w drugiej wojnie światowej.


Dzięki rosnącemu zainteresowaniu historią Enigmy wystawa otwiera przed nami nowe możliwości dotarcia do brytyjskiego odbiorcy. Głęboko wierzę, że projekty ukazujące naszą wspólną historię, jak właśnie "Sztafeta Enigmy", mogą wspomóc wzajemne zrozumienie między polską społecznością a szerszym społeczeństwem brytyjskim

– powiedziała Anna Stefanicka, sekretarz generalna Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Program wspierany jest przez brytyjską Hertiage Lottery Fund i objęty patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.


Projekt "Sztafeta Enigmy"daje nam wyjątkową możliwość zaznajomienia się z wkładem polskich kryptologów w złamanie szyfru Enigmy. Ta mało znana w Wielkiej Brytanii historia jest ważną częścią brytyjsko-polskiego dziedzictwa…

– przyznał Stuart Hobley, dyrektor Heritage Lottery Fund w Londynie.

Entuzjaści Enigmy mogą przeczytać więcej o historii polskich matematyków na profilu Instytutu Józefa Piłsudskiego na Facebooku. Teksty dr. Marka Grajka ukazują się w odcinkach od soboty 12 marca. #EnigmaRelay #SztafetaEnigmy.
Wystawa jest otwarta we wtorki pomiędzy 11 a 16 oraz w czwartki pomiędzy 11 a 18. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: londyn.msz.gov.pl,pilsudski.org.uk

Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl