Sztafeta Enigmy. Fascynująca wystawa w Londynie

W Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie otwarto wystawę przybliżającą rolę polskich matematyków i kryptoanalityków w procesie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Bob Lord; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
W Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie otwarto wystawę przybliżającą rolę polskich matematyków i kryptoanalityków w procesie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Głównym eksponatem wystawy jest unikatowa maszyna, zbudowana na polskim schemacie, wywieziona przez Mariana Rejewskiego z Francji.

Matematycy Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki z poznańskiego Biura Szyfrów już w 1932 r. złamali pierwszy kod szyfrujący enigmy stosując teorię permutacji. Wiadomości o tym odkryciu przekazano wywiadom francuskiemu i brytyjskiemu tuż przed wybuchem wojny. Polacy zdecydowali, że nie tylko podzielą się informacjami o złamaniu kodu, ale i oddadzą zrekonstruowaną maszynę, aby tamci mogli w praktyce poznać jej działanie. Kopie Enigmy zbudowano we Francji, a jedna z nich trafiła do Alana Turinga, który kierował brytyjskim zespołem kryptologów w Bletchley Park. 

Inicjatywa „Sztafeta Enigmy” ma na celu rozpowszechnienie, szczególnie wśród młodej Polonii i Brytyjczyków, wiedzy na temat polskiego udziału w złamaniu kodu Enigmy. Instytut chce pokazać, w jaki sposób działania polskich matematyków przyczyniły się do sukcesu Aliantów w drugiej wojnie światowej.


Dzięki rosnącemu zainteresowaniu historią Enigmy wystawa otwiera przed nami nowe możliwości dotarcia do brytyjskiego odbiorcy. Głęboko wierzę, że projekty ukazujące naszą wspólną historię, jak właśnie "Sztafeta Enigmy", mogą wspomóc wzajemne zrozumienie między polską społecznością a szerszym społeczeństwem brytyjskim

– powiedziała Anna Stefanicka, sekretarz generalna Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Program wspierany jest przez brytyjską Hertiage Lottery Fund i objęty patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.


Projekt "Sztafeta Enigmy"daje nam wyjątkową możliwość zaznajomienia się z wkładem polskich kryptologów w złamanie szyfru Enigmy. Ta mało znana w Wielkiej Brytanii historia jest ważną częścią brytyjsko-polskiego dziedzictwa…

– przyznał Stuart Hobley, dyrektor Heritage Lottery Fund w Londynie.

Entuzjaści Enigmy mogą przeczytać więcej o historii polskich matematyków na profilu Instytutu Józefa Piłsudskiego na Facebooku. Teksty dr. Marka Grajka ukazują się w odcinkach od soboty 12 marca. #EnigmaRelay #SztafetaEnigmy.
Wystawa jest otwarta we wtorki pomiędzy 11 a 16 oraz w czwartki pomiędzy 11 a 18. 

 

Źródło: londyn.msz.gov.pl,pilsudski.org.uk

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo