Sztafeta Enigmy. Fascynująca wystawa w Londynie

  

W Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie otwarto wystawę przybliżającą rolę polskich matematyków i kryptoanalityków w procesie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Głównym eksponatem wystawy jest unikatowa maszyna, zbudowana na polskim schemacie, wywieziona przez Mariana Rejewskiego z Francji.

Matematycy Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki z poznańskiego Biura Szyfrów już w 1932 r. złamali pierwszy kod szyfrujący enigmy stosując teorię permutacji. Wiadomości o tym odkryciu przekazano wywiadom francuskiemu i brytyjskiemu tuż przed wybuchem wojny. Polacy zdecydowali, że nie tylko podzielą się informacjami o złamaniu kodu, ale i oddadzą zrekonstruowaną maszynę, aby tamci mogli w praktyce poznać jej działanie. Kopie Enigmy zbudowano we Francji, a jedna z nich trafiła do Alana Turinga, który kierował brytyjskim zespołem kryptologów w Bletchley Park. 

Inicjatywa „Sztafeta Enigmy” ma na celu rozpowszechnienie, szczególnie wśród młodej Polonii i Brytyjczyków, wiedzy na temat polskiego udziału w złamaniu kodu Enigmy. Instytut chce pokazać, w jaki sposób działania polskich matematyków przyczyniły się do sukcesu Aliantów w drugiej wojnie światowej.


Dzięki rosnącemu zainteresowaniu historią Enigmy wystawa otwiera przed nami nowe możliwości dotarcia do brytyjskiego odbiorcy. Głęboko wierzę, że projekty ukazujące naszą wspólną historię, jak właśnie "Sztafeta Enigmy", mogą wspomóc wzajemne zrozumienie między polską społecznością a szerszym społeczeństwem brytyjskim

– powiedziała Anna Stefanicka, sekretarz generalna Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Program wspierany jest przez brytyjską Hertiage Lottery Fund i objęty patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.


Projekt "Sztafeta Enigmy"daje nam wyjątkową możliwość zaznajomienia się z wkładem polskich kryptologów w złamanie szyfru Enigmy. Ta mało znana w Wielkiej Brytanii historia jest ważną częścią brytyjsko-polskiego dziedzictwa…

– przyznał Stuart Hobley, dyrektor Heritage Lottery Fund w Londynie.

Entuzjaści Enigmy mogą przeczytać więcej o historii polskich matematyków na profilu Instytutu Józefa Piłsudskiego na Facebooku. Teksty dr. Marka Grajka ukazują się w odcinkach od soboty 12 marca. #EnigmaRelay #SztafetaEnigmy.
Wystawa jest otwarta we wtorki pomiędzy 11 a 16 oraz w czwartki pomiędzy 11 a 18. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: londyn.msz.gov.pl,pilsudski.org.uk

Wczytuję komentarze...

Kaczyński: Władzę w 2015 roku przejęła ekipa niezwiązana ani z komunizmem, ani z postkomunizmem

Jarosław Kaczyński / twitter.com/pisorgpl

  

W 2015 r. władzę przejęła ekipa niezwiązana ani z komunizmem, ani z postkomunizmem - powiedział dziś podczas konwencji PiS w Krakowie prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Dodał, że ekipa ta "była i jest ciągle przedmiotem potężnego ataku".

"W 1989 r. w Polsce upadł komunizm. I nie ma sensu temu przeczyć (...) upadł, co do tego nie ma żadnych wątpliwości" - powiedział Kaczyński. Jak zastrzegł "jeśli zapytać, co go zastąpiło, to trudno powiedzieć, że to był prawdziwy ustrój demokracji i rynku, czyli taki, którego oczekiwaliśmy".

"To był postkomunizm, specjalna, nieistniejąca nigdy przedtem formacja ustrojowa" - powiedział dodając, że "jeśli istnieje jedna elita społeczno-gospodarczo-polityczna, to tak naprawdę nie ma demokracji", bo "demokracja zakłada istnienie kilku konkurencyjnych, co najmniej dwóch, elit politycznych".

Kaczyński stwierdził, że jedną z sił, która przeciwstawiała się postkomunizmowi było Porozumienie Centrum, zaś "PiS wyrosło z Porozumienia Centrum".

"I PiS w 2005 r. po raz pierwszy na krótko zdołało przejąć władzę i podjąć pierwsze kroki zmierzające do zmiany tego systemu, a później w roku 2015 już z bardziej dojrzałymi planami uczyniło to po raz drugi. I to była ta zasadnicza, fundamentalna zmiana. Władzę przejęła nowa ekipa - ekipa, która nie miała nic wspólnego, ani z komunizmem, ani z postkomunizmem"

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/289185-dostalo-sie-tuskowi-kaczynski-pokazalismy-ze-te-pieniadze-ktore-mialy-byc-gdzies-zakopane-jednak-sa]

Według niego, ekipa ta "była i jest ciągle przedmiotem potężnego ataku, tak samo zresztą jak to było w latach 2005-2007". "Ataku, który w przekonaniu naszych przeciwników powinien być skuteczny, tak jak wtedy, podczas naszej pierwszej próby był skuteczny" - dodał szef PiS.

"Tylko nasi przeciwnicy jednej rzeczy nie wzięli pod uwagę, że my tym razem będziemy rządzili sami, bez złych sojuszników i że będziemy w stanie i będziemy potrafili zrealizować nasz program" - podkreślił Kaczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl