Relacja z pokazu filmu „Krzyż”

W warszawskiej Kinotece rozpoczął się premierowy pokaz filmu Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego „Krzyż”.

W warszawskiej Kinotece rozpoczął się premierowy pokaz filmu Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego „Krzyż”. Film jest kontynuacją „Solidarnych 2010” i dokumentuje kolejne miesiące po katastrofie smoleńskiej.

Na sali obecni są twórcy filmu Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski, obrońcy Krzyża, redaktor Tomasz Sakiewicz z żoną, Antoni Macierewicz, współautorka filmu "Mgła" Joanna Lichocka oraz wiele osób, które odebrały bezpłatne zaproszenia na dzisiejszy pokaz.

Właśnie rozpoczęła się projekcja filmu.

W trakcie projekcji filmu pojawiają się niekiedy żywiołowe reakcje publiczności, jednak w dużej mierze filmowi towarzyszy smutna cisza i refleksyjny nastrój. W filmie zamieszczone zostały poruszające relacje z Krakowskiego Przedmieścia ukazujące m.in. młodych ludzi z krzyżem zrobionym z puszek po piwie oraz smutny obraz tego, co robiły wówczas władze miasta. Na filmie znalazła się także rozmowa Ewy Stankiewicz z pijanym Dominikiem Tarasem (organizatorem akcji przeciwników krzyża na Krakowskim Przedmieściu). Poza tym na filmie zamieszczono także niepublikowane wcześniej nagranie z szefem Kancelarii Bronisława Komorowskiego, który potwierdza, że to on zdecydował o przeniesieniu krzyża i zaraz zapewnia, że "nie ma nic wspólnego z Platformą".

W filmie pokazano także nagranie zarejestrowane ukrytą kamerą w zakładzie psychiatrycznym, w którym został zamknięty jeden z obrońców krzyża - Jan Kossakowski.

W filmie uchwycone zostało także gaszenie zniczy przez służby porządkowe.

Projekcja filmu została zakończona. Film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego zebrani w warszawskiej Kinotece widzowie przyjęli owacją na stojąco.


UWAGA

Ze względu na duże zainteresowanie pokazem filmu „Krzyż” organizatorzy zapowiadają drugą projekcję. Odbędzie się ona we wtorek 22 marca o godzinie 20.00 w Kinie Wisła.

Po projekcji planowane jest spotkanie stowarzyszenia solidarni 2010Ewa Stankiewicz podkreśla, że film powstał z przekonania, że na naszych oczach dzieją się rzeczy istotne, a także z potrzeby zrozumienia tego, co się dzieje, i poznania miejsca oraz ludzi, którzy tworzą nasz kraj. Z kolei producent filmu Robert Kaczmarek zauważył, że mimo iż od katastrofy minął prawie rok, nie powstał żaden inny film z okresu żałoby narodowej niż „Solidarni 2010”, a przecież sytuacja pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu była w centrum opinii publicznej i mediów przez wiele miesięcy.

Twórcy filmu uważają, że wydarzenia pod krzyżem stanowiły element wojny o kulturę i miejsce krzyża w przestrzeni publicznej, a także były sondowaniem, jak daleko można się posunąć w niszczeniu podstaw naszej cywilizacji


Film Krzyż wraz z książką jest do nabycia w Księgarni Gazety Polskiej
Kliknij aby przenieść się do Księgarni Gazety PolskiejFOTORELACJĘ Z PREMIERY FILMU "KRZYŻ" MOŻNA ZOBACZYĆ KLIKAJĄC NA ZDJĘCIA ZNAJDUJĄCE SIĘ NIŻEJ:

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ fot. Andrzej Hrechorowicz


KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ fot. Andrzej Hrechorowicz


KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ fot. Andrzej Hrechorowicz Źródło:

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo