Megaustawa zmierza w dobrym kierunku

  

Przyspieszenie inwestycji w rozwój sieci szerokopasmowych jest niezbędne, aby Polska zrealizowała cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, a przede wszystkim stworzyła podwaliny pod nowoczesną gospodarkę XXI wieku. Przyjęta przez Radę Ministrów i skierowana do Sejmu nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, tzw. megaustawy, bez wątpienia sprzyja osiągnięciu powyższych celów – uważa Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Jego zdaniem nowe regulacje pozytywnie wpłyną na warunki realizacji inwestycji szerokopasmowych - usuwając bariery administracyjne i prawne, zwiększając efektywność wydatkowania środków publicznych dostępnych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - a mowa o 1 mld euro przewidzianych na upowszechnienie dostępu do Internetu o parametrach co najmniej 30 Mb/s.

Zdaniem Wołejki ustawa może również wpłynąć na usprawnienie budowy sieci LTE z wykorzystaniem rozdysponowanych już częstotliwości z pasma 800 MHz. Inwestycje w rozbudowę infrastruktury cyfrowej doskonale wpisują się w realizację tzw. Planu Morawieckiego, tworząc warunki dla funkcjonowania nowoczesnych firm oferujących produkty lub usługi o wysokiej wartości dodanej.

Generalnie pozytywna ocena projektu, który zawiera wiele potencjalnie korzystnych rozwiązań, jest oczywista. Godna pochwały jest zdaniem Wołejki przewodnia idea współpracy i współdziałania rozmaitych podmiotów - samorządów, zarządców dróg, przedsiębiorców telekomunikacyjnych, energetycznych etc.

Jednocześnie, na co zwracaliśmy uwagę w styczniowym stanowisku wobec ustawy, niektóre propozycje nie są sformułowane w wystarczająco precyzyjny sposób – twierdzi Piotr Wołejko.

Może to jego zdaniem wywoływać wątpliwości wśród inwestorów, decydentów publicznych, a w dalszej kolejności wpłynąć na powstanie niejednolitej linii orzeczniczej sądów. Rozumiejąc pośpiech, wynikający z konieczności wdrożenia tzw. dyrektywy kosztowej, niezadowalającego tempa realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej, a także konieczności stworzenia nadzwyczajnych regulacji związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, należy zwrócić uwagę, że to przede wszystkim jakość wprowadzanych rozwiązań, a nie jedynie tempo prac, powinna leżeć w centrum zainteresowań legislatora - uważa ekspert.  
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Drogi przejezdne. Uwaga na błoto pośniegowe

Zdjęcie ilustracyjne, droga / twitter.com/GDDKiA

  

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne - poinformowała dziś w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Niektóre odcinki tras w województwach pomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim są śliskie, występuje tam błoto pośniegowe.

GDDKiA poinformowała, że na drogach krajowych pracuje 417 pojazdów do zimowego utrzymania.

Śliskość oraz błoto pośniegowe występuje na terenie województw: pomorskiego (droga krajowa nr 6 odcinek Reda – Lębork, dk nr 21 na odcinku Słupsk – Ustka), dolnośląskiego (droga krajowa nr 3 odcinek Jelenia Góra – granica państwa), a także w województwie warmińsko-mazurskim - na drodze krajowej 16, odcinek Mrągowo – Orzysz, dk 63 z Giżycka do Węgorzewa, a także na dk 65 na odcinku Malinówka Wielka – Olecko.

Opady śniegu występują na terenie województw: pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego, opolskiego oraz dolnośląskiego.

W komunikacie podano również prognozę pogody na najbliższe godziny. Wynika z niej, że w dzień będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na północy kraju słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3 st. C na południowym wschodzie, około 0 st. C w centrum do 2 st. C na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby, na północy umiarkowany okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl