Będzie wreszcie nowe prawo. Rząd odblokuje inwestycje w łupki

  

Zmiany w przyznawaniu koncesji i ułatwienia w poszukiwaniach ropy i gazu, zarówno z konwencjonalnych źródeł, jak i ze złóż łupkowych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów państwa ma przynieść projektowana nowela prawa górniczego i geologicznego – mówi główny geolog kraju i wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

W najbliższych dniach gotowy będzie projekt ustawy, który połączy zmiany w prawie górniczym i geologicznym z implementacją unijnej dyrektywy dotyczącej węglowodorów. – Chodzi o to, by nie mnożyć ustawowych bytów – tłumaczy Mariusz Orion Jędrysek. Podkreśla, że zmiany proponowane przez Ministerstwo Środowiska mają ułatwić przedsiębiorcom poszukiwanie ropy i gazu oraz zabezpieczyć interesy skarbu państwa przy udzielaniu koncesji łącznych na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów.

– Jedno i drugie osiągniemy m.in. dzięki tzw. systemowi open door, w którym koncesje nie będą udzielane automatycznie, lecz w przetargu, ale na wniosek inwestora. Takie rozwiązanie nie oznacza automatycznego przyznania koncesji poszukiwawczej firmie, która jako pierwsza zgłosiła chęć poszukiwań. Ministerstwo ogłosi przetarg, do którego będą mogli przystąpić inni przedsiębiorcy – wyjaśnia wiceminister. Zaznacza, że do przetargu dopuszczane będą firmy wiarygodne finansowo, gwarantujące realizację warunków ewentualnie udzielonej koncesji geologicznej, w tym pełne raportowanie z postępu prac, tak aby faktycznie wzbogacić informację geologiczną.

Nowe prawo będzie dopuszczało przetargi inicjowane przez Ministerstwo Środowiska. Zgodnie z tym pomysłem to resort przygotowywałby pakiet koncesyjny z pełną informacją geologiczną, środowiskową itd. niezbędną inwestorowi. – Dotychczas takiego przetargu nigdy nie przeprowadzono. Za kilka dni go ogłosimy, oferując gotowy pakiet na jedną koncesję. W takim postępowaniu przedsiębiorcy są zwalniani z części biurokratycznych obowiązków, w tym z oceny oddziaływania na środowisko, bo to wszystko wykonuje ministerstwo. W tym wypadku jednak przedsiębiorcy nie mają swobody proponowania obszaru koncesyjnego, bo ten wyznacza minister w pakiecie koncesyjnym – wyjaśnia Mariusz Orion Jędrysek.

Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Adwokaci też apelują

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com/CC0/succo

  

Adwokatura polska apeluje, aby śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stała się początkiem odnowy życia politycznego i społecznego w naszej ojczyźnie. Tego oczekuje całe polskie społeczeństwo - napisała Naczelna Rada Adwokacka w podjętej dzisiaj uchwale.

Uchwałę NRA przyjęła przez aklamację podczas sobotniego posiedzenia w Warszawie. Członkowie NRA uczcili także minutą ciszy pamięć o Pawle Adamowiczu.

Jak głosi uchwała "zabójstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dokonane podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wstrząsnęło całą Polską".

"Ta zbrodnia stanowi nie tylko zamach na życie człowieka. Jest zamachem wymierzonym w wartości takie jak: dobroć, szlachetność, ofiarność i chęć niesienia pomocy bliźnim. Wartości te reprezentował Prezydent Paweł Adamowicz – przyjaciel Polskiej Adwokatury"

- zaznaczono.

"Adwokatura nie może pogodzić się z tą śmiercią i nie akceptuje przyczyn, które do niej doprowadziły. Wszechobecna i niespotykająca się z adekwatną reakcją organów państwa mowa nienawiści oraz bezpardonowa i brutalna walka polityczna, której celem są partykularne interesy, stanowiły podatny grunt dla tego czynu"

- oceniono w uchwale.

Zaapelowano także, aby tragiczna śmierć prezydenta Gdańska "stała się początkiem odnowy życia politycznego i społecznego w naszej Ojczyźnie". "Tego oczekuje całe polskie społeczeństwo" - wskazała NRA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl