W Polsce są dwie partie

  

Czy państwo polskie ma być państwem suwerennym? Takim, gdzie konstytucyjne władze wybrane w demokratycznych wyborach oraz Polacy sami decydują o kształcie ustrojowym swego państwa? Czy kształt ten ma być nadawany przez instytucje międzynarodowe bądź inne państwa? To pytania, przed którymi stajemy w związku z kolejnymi odsłonami konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Także w wyniku działań opozycji, która stara się umiędzynarodowić ów spór, a mówiąc językiem bardziej kolokwialnym i dosadnym, skarży się różnym instancjom międzynarodowym na rzekome łamanie praw i demokracji w Polsce. W Polsce tradycja tzw. umiędzynaradawiania wewnętrznych problemów wyjątkowo źle się kojarzy. Książę Adam Jerzy Czartoryski, mając w pamięci upadek Rzeczypospolitej, mawiał, że w Polsce widział tylko dwie partie: „Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie”. Ze smutkiem trzeba przyznać, że jego spostrzeżenie poraża aktualnością i przenikliwością.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts