Prof. Żaryn przewodniczącym PJN

Nowym przewodniczącym Stowarzyszenia „Polska jest Najważniejsza” został historyk, profesor Jan Żaryn. Zastąpi on ustępującego prezesa, profesora Włodzimierza Klonowskiego.

Nowym przewodniczącym Stowarzyszenia „Polska jest Najważniejsza” został historyk, profesor Jan Żaryn. Zastąpi on ustępującego prezesa, profesora Włodzimierza Klonowskiego. Stowarzyszenie PJN zostało założone 10.10.2010 r. Przez członków Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego.

Stowarzyszenia „Polska jest Najważniejsza” nie należy kojarzyć z ugrupowaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Stowarzyszenie PJN jest jedynym podmiotem, któremu przysługuje prawo do nazwy „Polska jest Najważniejsza”.

- Jesteśmy ruchem społecznym niezwiązanym z żadną partią polityczną. Nie mamy nic wspólnego ze strukturami zawiązanymi przez posłanki Joannę Kluzik-Rostkowską i Elżbietę Jakubiak. Decyzja KRS potwierdza, ze to my mamy prawo do używania nazwy „Polska jest Najważniejsza” - oświadczyli na konferencji prasowej członkowie stowarzyszenia i zarzucili politykom z ugrupowania Joanny Kluzik-Rostkowskiej „bezprawne zagarnięcie” nazwy.

Profesor Jan Żaryn to m.in. b. dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Po swej wypowiedzi o niezgodnym z przepisami przyznaniu przez IPN w 2005 r. statusu  pokrzywdzonego Lechowi Wałęsie, Żaryn oddał się do dyspozycji ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki, który odwołał go z tej funkcji. Później Żaryn był m.in. doradcą Kurtyki. Żaryn jest  absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego w 1984 r. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, a szczególnie w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX w., obozu narodowego, dziejach  politycznych po 1945 r. W 2009 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, razem z innymi historykami IPN.

- Prof. Jan Żaryn jest od początku członkiem tego stowarzyszenia, wchodził również w skład społecznego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Nie pomyli się z panem Poncyljuszem czy z panią Kluzikową, (...) którzy dublują naszą nazwę z całą świadomością, nie mając do tego prawa – tłumaczy wiceprezes stowarzyszenia Wojciech Boberski.

Wstępne wizje działalności Stowarzyszenia „Polska Jest Najważniejsza” zakładają edukację historyczną, adresowaną do młodzieży, ale również i do nauczycieli. W przyszłości stowarzyszenie ma ambicje poszerzania swej działalności. W ramach edukacji historycznej i patriotycznej, którą zamierza podjąć stowarzyszenie zorganizowany ma zostać cykl paneli dyskusyjnych z udziałem  młodzieży, „zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, takich jak „Solidarni 2010”.

- Również chcemy zaistnieć w bieżących wydarzeniach, w obchodach rocznicy tragedii smoleńskiej planujemy jakiś udział – zapowiedział Wojciech Boberski.

Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza założone przez byłych polityków PiS (m.in. Joannę Kluzik-Rostkowską, Elżbietę Jakubiak i Pawła Poncyljusza) do  zmiany nazwy, by odróżniała się od innych stowarzyszeń. Trwa proces rejestracji stowarzyszenia, które ma nosić nazwę Stowarzyszenie Obywatelskie Polska Jest Najważniejsza.

 Źródło:

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo