Biegły komisji Millera pod lupą prokuratury

Dorota Łomicka

Absolwentka Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW, z \"Gazetą Polską Codziennie\" związana od 2013 r.

Kontakt z autorem

  

Na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie policja weszła do domu Adama Tarnowskiego, biegłego, który miał rozpoznać głos gen. Andrzeja Błasika w kokpicie tupolewa. Rzecznik prokuratury potwierdza: czynność rzeczywiście się odbyła.

Do zdarzenia doszło 29 lutego br. w Krakowie. Policja zabezpieczyła w domu biegłego Adama Tarnowskiego, naukowca z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, laptopa oraz przenośne dyski twarde z danymi. „Drugi komputer, którego używał ekspert, funkcjonariusze zabezpieczyli w siedzibie Instytutu w Warszawie. Zabrali też stamtąd dokumenty ze śledztwa smoleńskiego, ekspertyzy czarnych skrzynek i skopiowali pocztę służbową” – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Policja działała na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, która prowadzi dochodzenie ws. przecieku do Radia RMF FM o treści ekspertyzy zapisu rozmów z kokpitu tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Z ekspertyzy, której współautorem jest Adam Tarnowski, miało wynikać, że dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik do samego końca przebywał w kabinie pilotów, a jego zachowanie mogło przyczynić się do katastrofy.

„Tarnowskiego przesłuchano jako świadka. Ale według naszych źródeł większość pytań dotyczyła nie kwestii przecieku, ale tego, kto naciskał na eksperta, by ten rozpoznał głos Błasika” – pieklą się Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik z „Wyborczej”. Jak donosi dziennik, Tarnowski zgłosił się po pomoc do założonej przez Romana Giertycha Fundacji Obrony Demokracji.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Włodzimierz Krzywicki w rozmowie z „Codzienną” potwierdził, że rzeczywiście doszło do zabezpieczenia sprzętu i dokumentów biegłego. Dlaczego?

Zachodziło podejrzenie, że na tych przedmiotach mogą się znajdować treści umożliwiające ustalenie autorstwa przecieku, czyli niedozwolonego udostępnienia informacji z postępowania przygotowawczego

– mówi nam Włodzimierz Krzywicki.

Podkreśla jednak, że nie doszło do przeszukania, ponieważ Tarnowski wydał przedmioty dobrowolnie i „nie było takiej potrzeby”.

Wydania rzeczy zażądała prokurator Elżbieta Potoczek­-Bara

– mówi nam Krzywicki.

Postępowanie jest w toku, w tej chwili prokurator zasięgnął ekspertyzy specjalistycznej – biegły ma wydać opinię do końca marca tego roku

– dodaje rzecznik krakowskiej prokuratury.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Te sondaże nie pozostawiają złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu w walce o PE

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Partia Jarosława Kaczyńskiego niezmiennie na prowadzeniu! Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, obóz rządzący zdobyłby 42,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 39,3 proc. głosów, a 6,1 proc. głosów uzyskałaby Wiosna Roberta Biedronia - wynika z najnowszego sondażu. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło o 3,7 proc.

Najnowszy sondaż Estymator został zrealizowany dla DoRzeczy.pl. [polecam:https://niezalezna.pl/263727-prawo-i-sprawiedliwosc-odjezdza-opozycji-polacy-surowo-ocenili-brak-pomyslow-koalicji-obywatelskiej]

Jak dodano, próg przekracza jeszcze Ruch Kukiz'15, na który chce głosować 5,2 proc. badanych. Oznacza to spadek o 1,8 proc. poparcia w porównaniu z badaniem z lutego.

Wynik koalicji rządzącej stanowi poprawę w stosunku do tych badań, w których PiS uzyskał 38,5 proc. poparcia - ich poparcie wzrosło więc o 3,7 proc. Wynik Koalicji Europejskiej jest wyższy o 6,1 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Z kolei Wiosna Biedronia od ostatniego sondażu straciła 4,1 proc. poparcia.[polecam:https://niezalezna.pl/263679-najnowszy-sondaz-prawo-i-sprawiedliwosc-zyskuje-koalicja-europejska-traci]

Pod progiem znalazła się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 3,4 proc. (wzrost o 0,2 proc.), Lewica Razem z poparciem 1,9 proc. (wzrost o 0,1 proc) oraz Polska Fair Play Bezpartyjni, na którą głosować chce 1,1 proc.

"Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 22 mandaty. Trzecia w zestawieniu Wiosna dostałaby 6 mandatów, a ruch Pawła Kukiza 3 mandaty" - czytamy na stronie.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaki komitet wyborczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl