Cała prawda o komisji Millera. Katastrofę smoleńską badali po amatorsku

  

W poniedziałek prace rozpoczęła podkomisja powołana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, która ponownie zbada katastrofę smoleńską. Profesor Kazimierz Nowaczyk, wiceprzewodniczący nowego organu, stwierdził na antenie Telewizji Republika, że poprzednia komisja, którą kierował Jerzy Miller, działała po amatorsku, a jej członkowie „tylko przyglądali się pracy śledczych rosyjskich”.

Cześć zdjęć komisja (Jerzego Millera – przyp. red.) wykonywała zupełnie bez przygotowania, nie tym sprzętem, nie w ten sposób. To były zdjęcia amatorskie, wykonywane bardziej zabawką niż aparatem fotograficznym, zupełna amatorszczyzna (…) Komisja Millera nie wykonywała własnych badań miejsca katastrofy, tylko przyglądali się pracy śledczych rosyjskich (…) nie wykonywała pewnych działań, które są oczywiste przy tego typu katastrofach, jak np. sekcja zwłok. Już nie mówię o dotarciu do wraku, nie mówię o badaniu części tego wraku. Nie badano wraku, tylko potem prokuratorzy się zjawili – mówił w programie „W punkt” w Telewizji Republika prof. Nowaczyk.

Wiceprzewodniczący podkomisji dodał także, iż w wielu miejscach został przeprowadzony audyt, dzięki czemu ciągle napływają dokumenty związane z katastrofą smoleńską. Powiedział również, że na razie trudno ocenić, które informacje mają istotne znaczenie, ponieważ wykaże to dopiero odpowiednie zestawienie. – Komisja Millera miała pełne zapisy polskiej skrzynki ATM, zapisy, które zostały później zmienione. Część z nich odrzucono i nie analizowano zapisów tego rejestratora – podkreślił.

Prof. Nowaczyk wyjaśnił też, że zadanie podkomisji polega na wyjaśnieniu przebiegu katastrofy oraz próbie jej odtworzenia, a nie na odnoszeniu się do raportu Jerzego Millera.

Z kolei dr inż. Wacław Berczyński, szef nowej podkomisji, mówił w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info, że „komisja Millera miała znacznie więcej materiałów, niż wykorzystała w swoim raporcie końcowym”.

Wiemy już w tej chwili, że komisja Jerzego Millera nie wykorzystała wszystkich materiałów, jakie miała w swojej dyspozycji. W niejaki sposób dobrała swoje dane, wybrała je tak, żeby pasowały do raportu końcowego. Nie wiem na pewno, czy taka była idea ministra Millera, natomiast wiem, że nie wszystkie dane, które miała komisja, zostały wykorzystane – powiedział Berczyński.

Dodał też, że ilość materiału dotyczącego katastrofy jest ogromna. – Samych danych prokuratora, o ile wiem, jest pięćset tomów. Z komisji Millera mamy mnóstwo dokumentów, kilkadziesiąt gigabajtów – tłumaczył. Podkreślił jednocześnie, iż chciałby, aby kierowana przez niego podkomisja wykonała swoją pracę jak najszybciej.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl,telewizjarepublika.pl


Wczytuję komentarze...

Szczyt G7 w klubie golfowym Trumpa? Prezydent USA zabrał głos w tej sprawie

Trump National Doral / By Cfmyers - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12454422

  

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych Demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie.

"Z powodu zarówno mediów, jak i irracjonalnej wrogości szalonych Demokratów, nie będziemy już rozważać organizacji szczytu G-7 w 2020 roku w ośrodku Trump National Doral of Miami. Zaczniemy szukać innego miejsca, być może będzie to Camp David"

- napisał prezydent na Twitterze, reagując na krytykę.

Pełniący obowiązki szefa personelu Białego Domu Mick Mulvaney ogłosił w czwartek, że należący do Trumpa klub golfowy na Florydzie to "najlepszy obiekt na takie przedsięwzięcie." Podkreślił, że lokalizacja została wybrana po analizie dziesięciu miejsc w całym kraju i zapewnił, że prezydent Trump nie będzie czerpał żadnych profitów z tego tytułu.

Decyzja ta spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony Demokratów i niektórych mediów. Trumpowi zarzucono, że wykorzystuje prywatne nieruchomości w celach oficjalnych i tym samym czerpie z tego zyski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl