Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Chińczycy inwestują w europejskie nieruchomości

Pomimo większej niestabilności na rynku wewnętrznym i spowolnienia wzrostu gospodarczego wartość chińskich inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie w ub.

Skitterphoto (pixabay)
Pomimo większej niestabilności na rynku wewnętrznym i spowolnienia wzrostu gospodarczego wartość chińskich inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie w ub. roku wzrosła w porównaniu z 2014 r. o 22 proc. do poziomu 8,5 mld euro.

Autorzy najnowszego badania międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, prezentującego trendy inwestycyjne w ostatnich trzech latach, wskazują na szereg zmian, które utrzymają się w kolejnych miesiącach 2016 r. Zwracają m.in. uwagę na to, że inwestorzy z Chin poszerzyli horyzonty inwestycyjne i stają się coraz bardziej aktywni w różnych segmentach rynku nieruchomości i regionach.

Jeszcze w 2014 r. największy udział w wielkości obrotów miały podmioty z tego kraju reprezentujące kapitał państwowy i instytucjonalny. Z kolei w 2015 r. portfele nieruchomości powiększały głównie firmy prywatne i spółki giełdowe, które jednocześnie rozwijały swoją działalność korporacyjną.

W ub.r. największym zainteresowaniem inwestorów z Państwa Środka cieszyły się nieruchomości biurowe, ale odnotowano również wzrost wartości inwestycji w sektorze handlowym z 6 proc. w 2014 r. do 17 proc. Na pozostałe segmenty rynku, głównie nieruchomości hotelowe, przypadła 1/3 inwestycji.

W 2016 r. inwestorzy z Chin będą nadal aktywnie działać na rynku nieruchomości. Dotyczy to w szczególności chińskich towarzystw ubezpieczeniowych i firm prywatnych, które będą dążyć do zwiększenia swojej obecności na zagranicznych rynkach. Chińscy inwestorzy przeznaczą część wydatków na globalne inwestycje szacowane na 70 mld euro także na nieruchomości w Europie.

Dyr. Ted Li z Cushman & Wakefield, komentuje:

W ub. roku chętniej inwestowano w Europie kontynentalnej. Trend ten obecnie się utrzymuje, czego dowodem jest dalszy napływ kapitału na rynki tego regionu, w szczególności do Niemiec. Jednocześnie obserwujemy spadek zainteresowania sektorem biurowym, na czym zyskują nieruchomości handlowe, a także przemysłowe i logistyczne.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo