W dzisiejszych preeliminacjach do konkursu Eurowizja – Sztokholm 2016 (TVP1, godz. 21.30) wystąpi zespół Taraka z piosenką „In the rain”. Piosenka dotyka powszechnego obecnie w życiu publicznym tematu imigracji i poszukiwania swojego miejsca w świecie.

W wywiadzie dla Muzycznej Jedynki PR lider zespołu Taraka, Karol Kus tłumaczył: – Jedziemy z konkretnym przekazem, który dotyczy całej Europy i całego świata, mianowicie tematem imigracji i o tym jest piosenka.

Konflikt we współczesnej Europie toczy się o to, co nazywamy globalną jednością europejską, a co nazywamy jednością narodową poszczególnych państw. Mamy do czynienia z ogromną falą uchodźców z krajów arabskich, a jednocześnie zapominamy o tym, że na zarzewiu wschodnim naszego kontynentu mamy wojnę. Ten konflikt dotyczy całej Europy. Europa musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy tożsamość. Tzn. na ile my jesteśmy tożsami we współczesnym świecie globalnie i na ile jesteśmy tożsami narodowo. My chcemy to pytanie postawić

– podkreślał.

Dzisiaj, w otaczającym nas świecie, a szczególnie w Europie, która jest na takim a nie innym etapie, nie ma miejsca na drugą Conchite, tylko jest miejsca na coś, co tak naprawdę stanowi o tym, co się dzieje i na takiego wykonawcę, który zadaje wprost pytanie, co dalej z tym zrobić 

– dodawał.

Utwór „In the rain” promuje poruszający teledysk, w którym pokazano sceny walk na Ukrainie, opuszczone z powodu działań wojennych miasta.

Zobacz wideo:

Zespół Taraka nie chce, żeby był to tylko kolejny popowy występ, ale wykonanie z przekazem, który trafi do serc Europejczyków. Muzycy mają świadomość, że ich piosenka jest całkowicie odmienna od pozostałych utworów konkursowych, ale właśnie dzięki tej odmienności liczą na powodzenie.

Koncert eliminacyjny odbędzie się w sobotę, 5 marca, o godzinie 21.30 na antenie TVP1. Zwycięzcą i oficjalnym reprezentantem Polski na Konkursie Eurowizji zostanie artysta, który otrzyma największą liczbę głosów telewidzów.

Zachęcamy do głosowania.

Zespół Taraka znany jest szerszej publiczności dzięki płycie „Podaj rękę Ukrainie”, z której tytułowa piosenka została wykonana na kijowskim Majdanie 9 lutego 2014 roku przed 150 tys. ludzi zebranymi na kijowskim placu. Piosenka „Podaj rękę Ukrainie” stała się nieformalnym hymnem Majdanu.