Już w następny piątek, 11 marca, rozpoczną się IV Olsztyńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora SOLO. Krótka, trwająca zaledwie trzy dni, impreza przebiegać będzie bardzo intensywnie – zobaczymy aż 11 monodramów.

Aktorzy twierdzą, że monodram należy do najtrudniejszych form teatralnych.

– Aktor musi się zmierzyć sam ze swoimi możliwościami, bez wsparcia partnera-aktora. Wykonawca monodramu pozostaje sam z tekstem w teatralnej przestrzeni – podkreśla Agnieszka Kołodyńska, aktorka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, organizatora festiwalu.

Bez wątpienia monodramy i trud aktorski w nie włożony doceniają widzowie. Każde spotkania teatrów jednego aktora, te w Olsztynie, we Wrocławiu czy Toruniu zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

Olsztyńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora SOLO zainauguruje Agnieszka Kołodyńska przedstawieniem „Happy New Day”; będzie trochę o trudach bycia szczęśliwym, a trochę o naszym malkontenctwie.

Kolejne dwa dni to przede wszystkim przedstawienia konkursowe.

Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Lady M.”, monodram ukazującą Lady Makbet we współczesnym otoczeniu, „Uśmiech Dostojewskiego”, spektakl inspirowany „Lolitą” Vladimira Nabokova i „Salome” na podstawie dramatu Oscara Wilda pod tym samym tytułem.

Festiwal zakończy spektakl mistrzowski Birute Mar „Słowa na piasku”. Litewska artystka uważana za jedną z najlepszych aktorek monodramatycznych w Europie pokaże spektakl „Słowa na piasku” o niemożności zrozumienia swojego powołania, swojego życia i przemijania.

Wstęp na przedstawienia konkursowe jest bezpłatny. Na inauguracyjny wstęp zapewni wykupienie cegiełki za minimum 15 zł; dochód przeznaczony będzie na Stowarzyszenie „Wyjątkowe Serce”, działające na rzecz dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną z regionu Warmii i Mazur oraz budowę domu i warsztatów pracy twórczej Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak. Wstęp na „Słowa na piasku” – 15 zł.

Więcej.