W zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży weźmie udział ok. 3 tys. żołnierzy. Do Krakowa przyjedzie też 450 żołnierzy z państw NATO przy współudziale 300 z Polski. Być może w promocji polskiej armii wezmą też udział grupy rekonstrukcyjnych. Rozważane jest wydanie powieści "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w kilku językach. Żołnierze pielgrzymi będą nocować w jednostkach wojskowych.

Zdaniem wiceministra MON Bartosza Kownackiego wśród zaplanowanych działań MON jest m.in. budowa tymczasowych przepraw, m.in. na rzece Wildze i na terenie Campus Misericordiae, czyli Pola Miłosierdzia w Brzegach, na granicy Krakowa i Wieliczki. Armia przygotuje też dla pielgrzymów pole namiotowe z niezbędną infrastrukturą - łóżkami, drogami, masztami oświetleniowymi i dostępem do prądu. Mowa jest o 5 tys. namiotów dla 40-50 tys. pielgrzymów. Wiadomo też, że wojskowi saperzy zajmą się utwardzeniem dróg w rejonie Campusu Misericordiae. 

Wojsko ma też zorganizować punkty wydawania suchego prowiantu, szczególnie na czas czuwania w nocy z soboty na niedzielę, z 30 na 31 lipca 2016 r., kiedy pielgrzymów ma być najwięcej. Ponadto żołnierze mają zapewnić i obsłużyć 10 cystern z wodą do picia. Wojskowi zaangażują się też w opiekę medyczną.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca; weźmie w ich udział papież Franciszek. Chęć przyjazdu na ŚDM zadeklarowało już ponad 560 tys. osób, które dokonały rejestracji. Organizatorzy spodziewają się, że może być ich nawet 2,5 mln.