​Prokuratorzy wezmą się do roboty. Poważne zmiany w wymiarze sprawiedliwości

  

W najbliższy piątek wchodzi w życie reforma, która m.in. połączy funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. O zmianach mówili w czasie konferencji prasowej premier Beata Szydło oraz szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – Ta ustawa nakaże wszystkim prokuratorom na każdym szczeblu prowadzić referat, a więc pracować przy postępowaniach – podkreślił minister.

Często ludzie odnoszą wrażenie, że wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie słabszych – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami szefowa rządu. – Rozpoczynamy zmiany instytucjonalne, które sprawią, że wymiar sprawiedliwości da ludziom poczucie bezpieczeństwa i zaufanie – dodawała.

Chodzi o sprawiedliwość i poczucie, że prawo jest tak samo surowe dla przestępców bez względu na ich status materialny. Zmiany, które wprowadzamy, sprawią, że w Polsce będzie bezpieczniej i państwo będzie chronić ludzi zawsze, gdy tego potrzebują

– zapewniła premier Szydło.

Minister sprawiedliwości stwierdził natomiast, że dzięki zmianom, nastąpi odejście „od nieudanego eksperymentu, który wybił zęby ważnej instytucji, mającej strzec bezpieczeństwa Polaków – prokuraturze”. – Chcemy, aby prokuratura stała na straży bezpieczeństwa Polaków i wszystkich traktowała równo, realizując swoje konstytucyjne zadania – zaznaczył Ziobro.

Przypomniał też, że „znaczy wzrost liczby wykrywanych przestępstw z lat 2005-2007 nie był przypadkiem, a efektem ówczesnych działań rządu”.

Władza musi być realna, czyli mieć moc oddziaływania na rzeczywistość, a zarazem brać za to odpowiedzialność. Prokurator generalny do tej pory nie musiał odpowiadać na interpelacje, odwiedzać Sejmu, a teraz będzie pod kontrolą

– podkreślił.

Chcemy, żeby Polacy poczuli się bezpiecznie i jestem przekonany, że możemy to uczynić. Już raz nam się to udało – dodał.

Najgorsze są naciski niejawne. Dobre są sytuacje, gdy przełożony bierze odpowiedzialność na piśmie i jest transparentność. Odchodzimy od nieudanego modelu funkcjonowania prokuratury do rozwiązań, które sprawniej zapewniać będą bezpieczeństwo Polaków

– powiedział minister sprawiedliwości.

Wyjaśnił też, że dzięki nowej ustawie praca prokuratorów będzie przebiegała sprawniej.

Odchodzący prokuratorzy korzystają z możliwości przejścia na wysoką emeryturę. Ogromna część nie prowadziła śledztw. Ta ustawa nakaże wszystkim prokuratorom na każdym szczeblu prowadzić referat, a więc pracować przy postępowaniach

– mówił Zbigniew Ziobro, zauważając, że „około jedna czwarta prokuratorów nie prowadziła śledztw”. – To było marnowanie potencjału i zasobów. Teraz będą robić to, co do nich należy – podkreślił szef resortu sprawiedliwości. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent Duda już w USA. Weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, spotka się z Trumpem

Donald Trump, Andrzej Duda / Krzysztof Sitkowski/prezydent.pl

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się też m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Andrzej Duda wizytę w USA rozpocznie od mszy św. w kościele Świętego Krzyża w miejscowości New Britain w stanie Connecticut, a następnie para prezydencka spotka się z przedstawicielami Katedry Polskiej w Central Connecticut State University.

Podczas późniejszej uroczystości w Parku Walnut Hill prezydent wręczy odznaczenia zasłużonym przedstawicielom Polonii. Planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

W poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej tegorocznego 74. Zgromadzenie Ogólnego ONZ, polski przywódca spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak zaznaczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, polska strona otrzymała od partnerów amerykańskich ponad tydzień temu propozycję zorganizowania takiego spotkania w poniedziałek 23 września.

"Spotkanie odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa, on jest jego gospodarzem. Prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy", następnie będą miały miejsce rozmowy delegacji"

- poinformował Szczerski.

Jak dodał, polska strona dąży do tego, by w jego trakcie została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. "Taka była nasza propozycja, by tę deklarację w czasie tego spotkania podpisać" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Deklaracja miała być podpisana podczas planowanej na wrzesień wizyty Trumpa w Polsce; prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trump przełożył jednak wówczas swój przyjazd ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.

Według Szczerskiego, prezydenci poruszą także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii.

"Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską"

- zapowiedział Szczerski.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga w świetle amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

W poniedziałek, zanim dojdzie do spotkania z prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Następnie prezydent spotka się z mediami. Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu prezydent zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

Następnie prezydent otworzy polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szef gabinetu prezydenta wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ - polskie dwuletnie członkostwo zakończy się 31 grudnia b.r. - przekazują upominki do siedziby ONZ. Polska zdecydowała się, by tym razem był to "polski pokój". Jak mówił Szczerski, jedna z sal tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażona w meble według polskiego projektu.

Następnie Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tej debacie dojdzie do bilateralnego spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie spotkania prezydenta z przedstawicielami mediów

We wtorek rano prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa w czasie debaty generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

Kolejnym punktem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne prezydenta: z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem

Późnym popołudniem polski prezydent będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju"

- poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

Wieczorem polska para prezydencka weźmie udział w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

W środę rano prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, a także w debacie nt. intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju.

Tego dnia prezydent odbędzie też bilateralna rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ. Planowane jest też spotkanie pary prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Wylot pary prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl