W najbliższy piątek wchodzi w życie reforma, która m.in. połączy funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. O zmianach mówili w czasie konferencji prasowej premier Beata Szydło oraz szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – Ta ustawa nakaże wszystkim prokuratorom na każdym szczeblu prowadzić referat, a więc pracować przy postępowaniach – podkreślił minister.

Często ludzie odnoszą wrażenie, że wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie słabszych – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami szefowa rządu. – Rozpoczynamy zmiany instytucjonalne, które sprawią, że wymiar sprawiedliwości da ludziom poczucie bezpieczeństwa i zaufanie – dodawała.

Chodzi o sprawiedliwość i poczucie, że prawo jest tak samo surowe dla przestępców bez względu na ich status materialny. Zmiany, które wprowadzamy, sprawią, że w Polsce będzie bezpieczniej i państwo będzie chronić ludzi zawsze, gdy tego potrzebują

– zapewniła premier Szydło.

Minister sprawiedliwości stwierdził natomiast, że dzięki zmianom, nastąpi odejście „od nieudanego eksperymentu, który wybił zęby ważnej instytucji, mającej strzec bezpieczeństwa Polaków – prokuraturze”. – Chcemy, aby prokuratura stała na straży bezpieczeństwa Polaków i wszystkich traktowała równo, realizując swoje konstytucyjne zadania – zaznaczył Ziobro.

Przypomniał też, że „znaczy wzrost liczby wykrywanych przestępstw z lat 2005-2007 nie był przypadkiem, a efektem ówczesnych działań rządu”.

Władza musi być realna, czyli mieć moc oddziaływania na rzeczywistość, a zarazem brać za to odpowiedzialność. Prokurator generalny do tej pory nie musiał odpowiadać na interpelacje, odwiedzać Sejmu, a teraz będzie pod kontrolą

– podkreślił.

Chcemy, żeby Polacy poczuli się bezpiecznie i jestem przekonany, że możemy to uczynić. Już raz nam się to udało – dodał.

Najgorsze są naciski niejawne. Dobre są sytuacje, gdy przełożony bierze odpowiedzialność na piśmie i jest transparentność. Odchodzimy od nieudanego modelu funkcjonowania prokuratury do rozwiązań, które sprawniej zapewniać będą bezpieczeństwo Polaków

– powiedział minister sprawiedliwości.

Wyjaśnił też, że dzięki nowej ustawie praca prokuratorów będzie przebiegała sprawniej.

Odchodzący prokuratorzy korzystają z możliwości przejścia na wysoką emeryturę. Ogromna część nie prowadziła śledztw. Ta ustawa nakaże wszystkim prokuratorom na każdym szczeblu prowadzić referat, a więc pracować przy postępowaniach

– mówił Zbigniew Ziobro, zauważając, że „około jedna czwarta prokuratorów nie prowadziła śledztw”. – To było marnowanie potencjału i zasobów. Teraz będą robić to, co do nich należy – podkreślił szef resortu sprawiedliwości.