Katarski gaz jest już w sieci

  

Pierwszy katarski gaz dowieziony statkiem do terminalu w Świnoujściu pojawił się w sieci u klientów 7–8 stycznia. Na razie był to tylko test – poinformował prezes Polskiego LNG Jan Chadam. Gazoport ma być oddany do użytku do końca maja, a jego komercyjna eksploatacja rozpocznie się 16 lipca.

11 grudnia odebraliśmy pierwszy statek z gazem LNG, który posłużył do schłodzenia instalacji – przypomniał prezes Chadam na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu. – Z tego pierwszego statku rozpoczęliśmy wysyłkę paliwa do sieci. Odbyła się ona 7–8 stycznia. Wtedy u polskich klientów po raz pierwszy pojawił się gaz spoza rynku wschodniego. 8 lutego odebraliśmy drugi statek. Rozładunek z niego trwał już bardzo krótko, niewiele ponad 24 godziny, podczas gdy z pierwszego pięć dni.

Spółka wysłała do sieci ok. 80 mln m sześc. gazu, to mniej więcej dwie trzecie załadunku statku. Pozostały gaz jest utrzymywany w zbiornikach, część została zużyta na różnego rodzaju testy. Wkrótce terminal będzie musiał przejść najbardziej wymagający test – jak to określił prezes – 72-godzinny. Ma się on odbyć 7 lub 8 marca. – Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że całość projektu związanego z przetestowaniem i uruchomieniem terminalu będzie zakończona – powiedział prezes.

– Pełna dokumentacja techniczna powinna być gotowa do świąt wielkanocnych, może tydzień po świętach – zapewnił prezes Chadam. Pozwolenie na użytkowanie terminalu spółka powinna uzyskać w pierwszej połowie maja. Dwa tygodnie trzeba będzie jeszcze poczekać na uprawomocnienie się decyzji. Do końca maja świnoujski terminal będzie oddany do eksploatacji. Natomiast pierwsza komercyjna dostawa gazu jest przewidziana na 16 lipca.

– Proszę nie mieć żadnych obaw co do jakości tego projektu – powiedział Chadam. Wyjaśnił, że ślad widoczny na jednym ze zbiorników terminalu jest wynikiem przerwy w wylewaniu betonu i wbrew wyrażanym obawom nie powoduje jego nieszczelności. Prezes potwierdził, że wszelkie usterki zostaną usunięte najpóźniej do końca kwietnia.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. i będzie odpowiadała ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę, do 7,5 mld m sześc. rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce.

Na posiedzeniu sejmowej komisji padło pytanie, czy w związku z wypłyceniem podejścia do gazoportu przez ułożenie na dnie Bałtyku rosyjskiego gazociągu Nord Stream do Świnoujścia mogą wpływać największe statki z gazem. Prezes Chadam wyjaśnił, że w tej chwili mogą podchodzić nawet największe jednostki pływające. Problem pojawi się, gdy port będzie rozbudowywany o inne funkcjonalności. – Gdyby coś takiego miało miejsce, wtedy oczywiście zagłębiające się jednostki mogą mieć problem w dopłynięciu do gazoportu – powiedział prezes.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Kidawa-Błońska wstydzi się akcji „Silni razem”? Kandydatka na premiera mówi: To nie moje hasło

Małgorzata Kidawa-Błońska / twitter.com/M_K_Blonska

  

Koalicja Obywatelska zainaugurowała akcję „Silni razem”. Od razu w sieci wychwycono, że hasło to było wcześniej używane w internecie przez anty-PiS-owskich hejterów. O sprawę zapytano kandydatkę na premiera z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Małgorzata Kidawa-Błońska dawała do zrozumienia, że nie chce mieć z hasztagiem nic wspólnego. Powiedziała tylko: „To nie moje hasło”.

Małgorzatę Kidawę-Błońską zapytano o rozpoczętą dziś akcje Koalicji Obywatelskiej „Silni razem”. Specjalny bus z Krzysztofem Brejzą ruszył w Polskę. Jest też infolinia. Wszystko to ma zachęcać do wspierania kampanii opozycji. Politycy KO na konferencji apelowali, aby zgłaszać się do nich i wspólnie działać w kampanii.

Dziennikarze TVP Info zauważyli, że hasztag #silnirazem był od pewnego czasu używany przez stosujących dość agresywną retorykę użytkowników Twittera.

[polecam:https://niezalezna.pl/288306-koalicja-obywatelska-rusza-z-akcja-silni-razem-politolog-pyta-czy-to-byla-partyjna-farma-trolli]

Zwrócono uwagę, że #Silnirazem jest to hasło używane przez hejterów związanych z opozycją.

- Czy ten hasztag pozostanie, czy zostanie zmieniony? – zapytał podczas konferencji dziennikarz.
Małgorzata Kidawa-Błońska uciekała z odpowiedzią.

- Ja chciałabym przede wszystkim poprosić przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, żeby na moim bilbordzie, którzy wszyscy znają, nie umieszczali hasztagu #Silnirazem, bo tego hasztagu na moim bilbordzie nie ma, a na konferencji tak został zaprezentowany

– powiedziała.

[polecam:https://niezalezna.pl/288322-ko-przejmuje-hejterskie-haslo-autobus-silni-razem-wyrusza-w-polske-by-siac-nienawisc]

Bardzo proszę o niezmienianie treści i wyglądu mojego bilbordu – dodała.

– A do wszystkich, którzy piszą i chcą nam pomóc w kampanii i używają hasztagu: proszę by uważali na słowa, nie rańmy nikogo, a co najważniejsze nie oszukujmy i mówmy prawdę – dodała.

Dopytywana przez dziennikarza, czy jest to oficjalne hasło Koalicji Obywatelskiej, unikała odpowiedzi.

- Ja bardzo proszę, by nie zmieniać mojego bilbordu i nie dopisywać mi słów, których nie używałam, dziękuję bardzo

– mówiła.

O hasztag zapytał kolejny dziennikarz. Kidawa-Błońska nie wytrzymała.

- PiS zaapelowało, by odcięła się pani od tego hasztagu... – usiłowała pytać reporterka.

- A ja się odcinam od tego, by na moim bilbordzie celowo Prawo i Sprawiedliwość umieszczało hasztag, który tam nie był umieszczony i wmawia ludziom, ze to mój hasztag. To nie jest mój hasztag i ja go na moim bilbordzie nie mam

– powiedziała i ucięła temat.

[polecam:https://niezalezna.pl/288321-ko-ruszyla-z-akcja-silni-razem-i-dostala-z-lewej-strony-to-zawlaszczenie-ponadpartyjnej-akcji]

Z jednej strony Kidawa-Błońska mówi – Krzysztof Brejza jest szefem naszego sztabu (#Silnirazem – to hasztag, którego używa), z drugiej strony mówi: „silni razem” to nie jest moje hasło.

Do takich działań Platformy Obywatelskiej jesteśmy przyzwyczajeni...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl