W ramówce publicznego nadawcy już niebawem pojawią się filmy i reportaże pokazujące Żołnierzy Wyklętych oraz szlachetne postawy Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Maciej Chmiel, dyrektor TVP 2 zdradza „Gazecie Polskiej Codziennej”, jakie filmy wprowadzi na antenę w najbliższych miesiącach.

Jak dowiedziała się „Gazeta Polska Codziennie”, w ciągu pierwszych czterdziestu dni urzędowania nowy dyrektor TVP2, Maciej Chmiel, podjął decyzję o wyemitowaniu ośmiu produkcji poświęconych tematyce patriotycznej i polsko-żydowskiej. Szef anteny zapowiedział, że w okolicach 1 marca zaprezentowane będą filmy: „WiN. Ostatnia nadzieja” (prod. 2015 r., emisja w najbliższy poniedziałek o godz. 21.45) w reż. Sławomira Górskiego. Będzie to premiera w TVP. Film został nagrodzony w ubiegłym roku „Złotym Opornikiem” na festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. Jego twórca dotarł do archiwalnych nagrań audio z procesów Żołnierzy Wyklętych, w tym do pokazowego procesu IV Zarządu Głównego WiN-u. – Miałem łzy w oczach, gdy po raz pierwszy słuchałem tych nagrań – wspominał Sławomir Górki podczas gdyńskiego festiwalu.

Chmiel zapowiedział też emisję filmu dokumentalnego Arkadiusza Gołębiewskiego, "Kochankowie z lasu" (prod. 2016 r., emisja w najbliższy wtorek o godz. 22.50 ). Dokument został zamówiony przez Dwójkę w pierwszej połowie stycznia. W trakcie kręcenia filmu "Kochankowie z lasu" reżyser filmu wraz z naukowcem z IPN odkryli na Rakowieckiej karcer, gdzie przetrzymywani byli generał Fieldorf i rotmistrz Pilecki. W patriotycznym repertuarze Dwójki pojawi się też reportaż Michała Paciorkowskiego pt. „Karcer” (2016 r.). Dyrektor Chmiel zapowiada też emisję 17 marca filmu „Stella” (2015 r.) Macieja Pawlickiego. Film opowiada historię Stelli Zylbersztajn-Tzur, której udało się uciec w dniu likwidacji getta. Żydówka przetrwała dzięki pomocy ponad pięćdziesięciu mieszkańców podlaskich wsi i miasteczek.

To tylko plany na marzec. W kwietniu i maju mają zostać wyemitowane trzy filmy dokumentalne w ramach cyklu „Polacy - Żydzi. Nowe otwarcie”. Zaprezentowane tytuły to: "Tora i miecz" (2016 r.), reż. Robert Kaczmarek 2016, "Betar" (2010 r.), reż. Robert Kaczmarek i Piotr Gontarczyk i "Dumna Polka" (2016 r.), reż. Robert Kaczmarek.