Już w najbliższą niedzielę w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta zostanie wystawa, którą od początku do końca przygotowały dzieci. Nad niecodzienną ekspozycją pracowało niemal siedemdziesięcioro kuratorów w wieku od 6 do 14 lat

Młodzi miłośnicy sztuki przygotowali scenariusz wystawy. Dokonali wyboru blisko 300 eksponatów. Opracowali koncepcję multimediów i scenografię ekspozycji. Zaprojektowali druki edukacyjne, nagrali audioprzewodniki oraz przygotowali podpisy do prezentowanych dzieł. Wszystko trwało nieco ponad pół roku. Projekt współpracy z dziećmi Muzeum Narodowe w Warszawie zatytułowało „W Muzeum wszystko wolno”.

Jego pomysłodawcą jest dyrektor MNW, Agnieszka Morawińska.

– Dzieci pragną, aby wizyta w muzeum była przygodą, dostarczała wrażeń i wymagała zaangażowania – tłumaczy Morawińska. – Poprzez wybór dzieł, sposób ich eksponowania i interaktywność uzyskaną dzięki obecności multimediów, chcą nie tylko opowiedzieć historie, ale przede wszystkim wywołać emocje, „zarazić uczuciami” i wciągnąć do muzealnej gry. Gry, która nie pozwoli na bierność, zaangażuje umysł i zmysły, wywoła przeżycia – dodaje, zapraszając na ekspozycję.

Wystawa podzielona jest na sześć samodzielnych tematów: „Las”, „Taniec Minotaura”, „Pokój strachów”, „Gra w bohatera”, „Skarbiec” i „Zmiany”. Każdy przygotowała inna grupa młodych kuratorów. W całości znajdziemy eksponaty ze wszystkich kolekcji muzealnych: obiekty sztuki starożytnej i orientalnej, rzemiosło artystyczne, rzeźby dawne i współczesne, fotografie, rysunki i grafiki, monety i medale, ubiory oraz pochodzące z różnych epok obrazy. Wiele z prezentowanych dzieł nigdy nie było pokazywanych publiczności! Dzieci nie bez powodu mówią więc, że „odnalazły i uwolniły je z muzealnych magazynów”. Zrobiły to oczywiście dla wszystkich, niezależnie od wieku!

Wystawa czynna będzie do 8 maja 2016 r. Jak zawsze przy okazji czasowych ekspozycji MNW, towarzyszyć jej będzie specjalny program edukacyjny. Szczegóły na www.mnw.art.pl w zakładce Edukacja.