Wzruszająca postawa Żołnierza Wyklętego. Skromnością mógłby obdzielić kilka osób

  

Wobec coraz poważniejszego kryzysu autorytetów, postawa ppłk. Leszka Mroczkowskiego doprawdy zaskakuje. Podczas, gdy w związku z najnowszymi ustaleniami IPN wraca kwestia roli autorytetów w życiu publicznym, niektórzy nadal uparcie twierdzą, że o losach kraju decydowali w pojedynkę i „samemu obalali komunizm”. W tym kontekście słowa ppłk. Mroczkowskiego zmuszają do głębokiej refleksji.

Na antenie Telewizji Republika bohater podziemia antykomunistycznego, Żołnierz Wyklęty, który jeszcze jako nastolatek stanął w obronie ojczyzny przyznaje, że wcale nie czuje się bohaterem.

- To nie jest to, że ja się czuje bohaterem. Nie czuję się bohaterem. Jestem zwykłym chłopakiem z Targówka, którego los postawił tu, a nie gdzie indziej. Mając 18 lat nie wiedziałem, co to jest polityka. Wiedziałem tylko, że ojczyzna jest zagrożona i ktoś starszy dał mi karabin i powiedział „broń jej”. Co to za bohaterstwo? To jest obowiązek – mówi ppłk Leszek Mroczkowski.

Ta wypowiedź bardzo szybko rozeszła się w internecie, a postawa ppłk. Mroczkowskiego jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych.


Ppłk Leszek Mroczkowski w latach 1948-1951 żołnierz WiN, zastępca dowódcy oddziału specjalnego, odpowiedzialnego za przerzut żołnierzy podziemia niepodległościowego na Zachód. W 1951 aresztowany w Jeleniej Górze; przewieziony do WUBP we Wrocławiu, wielokrotnie przesłuchiwany, poddawany fizycznym i psychicznym torturom, przetrzymywany w jednoosobowej celi. W 1952 wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu skazany na karę śmierci, w II instancji wyrok zmniejszono do 12 lat więzienia, osadzony w ZK we Wronkach, w 1957 zwolniony na mocy amnestii. Z pracy zwalniany za służbę w WiN. W latach 80. był działaczem „Solidarności”. Od 1990 członek Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Od 1992 na emeryturze.

Od 26 II 1985 rozpracowywany przez Wydz. III-2 SUSW w ramach SOS/KE krypt. Rodzina, 22 XI 1985 materiały przekazano do DUSW Warszawa-Żoliborz.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,telewizjarepublika.pl


Wczytuję komentarze...

Nożownik z Oslo to terrorysta?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/PublicDomainPictures

  

Zatrzymano 20-letniego obywatela Rosji, który w czwartek w Oslo zaatakował nożem kobietę - poinformował norweski wywiad, według którego napaść ta mogła mieć podłoże terrorystyczne.

Do zdarzenia doszło w supermarkecie w centrum norweskiej stolicy ok. godz. 13. Kobieta została zaatakowana, kiedy płaciła za zakupy.

Nie mogę wdawać się w szczegóły przesłuchania, ale on (zatrzymany) powiedział, że chciał dokonać zamachu terrorystycznego i zabić więcej ludzi 

- oświadczyła szefowa norweskiego wywiadu (PST) Benedicte Bjoernland w czasie konferencji prasowej.

Ofiara ataku znajduje się w szpitalu. Jej stan lekarze oceniają jako krytyczny - wskazała Bjoernland.

Dodała, że policja bada możliwe powiązania zatrzymanego z islamskimi ekstremistami.

Szefowa służb poinformowała, że obywatel Rosji przybył do Norwegii w czwartek, przejeżdżając przez Szwecję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl