Represjonowani w PRL piszą apel do A. Seremeta

Stowarzyszenie „Godność” zrzeszające na Wybrzeżu byłych działaczy NSZZ „Solidarność” i więźniów politycznych z lat 1980-89 protestuje przeciwko powołaniu przez Krajowa Radę Prokuratorów prokur

Stowarzyszenie „Godność” zrzeszające na Wybrzeżu byłych działaczy NSZZ „Solidarność” i więźniów politycznych z lat 1980-89 protestuje przeciwko powołaniu przez Krajowa Radę Prokuratorów prokuratorów do prokuratury Generalnej, którzy oskarżali w procesach politycznych w PRL – napisali w liście otwartym byli więźniowie polityczni z czasów PRL.

List do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta jest reakcją na pojawiające się w mediach informacje o powołaniu do Prokuratury Generalnej osób, które prowadziły śledztwa polityczne w okresie PRL.

Oto treść listu:

Pan
Andrzej Seremet
Prokurator Generalny

Stowarzyszenie „Godność” zrzeszające na Wybrzeżu byłych działaczy NSZZ „Solidarność” i więźniów politycznych z lat 1980-89 protestuje przeciwko powołaniu przez Krajowa Radę Prokuratorów prokuratorów do prokuratury Generalnej, którzy oskarżali w procesach politycznych w PRL.
Są to: Artur Kossyk, Andrzej Kaucz, Leszek Pruski. Nie będziemy przytaczać nazwisk osób, które oni oskarżali w latach 1981-88. Wyrażamy zdumienie i protest przeciwko powołaniu na stanowisko przewodniczącego Krajowej Rady Prokuratorów Edwarda Zalewskiego, który także prowadził śledztwa polityczne w latach stanu wojennego. Prokuratorzy ci są nobilitowani w wolnej Polsce – to nas obraża.
Najwyższy czas na oczyszczenie polskiego wymiaru sprawiedliwości z sędziów i prokuratorów, którzy orzekali w PRL w procesach politycznych. Prosimy nie traktować naszego protestu jako nacisku na niezależność Prokuratury. Uważamy,że wprowadzanie ładu prawnego i czuwanie nad jego przestrzeganiem w wolnej Polsce powinni sprawować ludzie o nieposzlakowanej przeszłości. Ci Prokuratorzy,naszym zdaniem,takiej gwarancji nie dają. Przed podpisaniem ich nominacji prosimy rozważyć nasz Protest.


W imieniu Stowarzyszenia podpisali
Stanisław Fudakowski, wyrok 3,5roku w 1982 r.
Czesław Nowak, wyrok 4,5 roku w1982i 6 tygodni w 1988r


tekst Skandaliczne decyzje Krajowej Rady Prokuratorów tutaj

dk, Salon24

 Źródło:

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo