IPN udostępnia teczki o TW „Bolek”

Dziś o godzinie 12, w warszawskiej siedzibie IPN przy ulicy Kłobuckiej 21 zostaną udostępnione teczki TW Bolek. Dostęp do archiwum będą mieć dziennikarze i naukowcy.

screen You Tube
Dziś o godzinie 12, w warszawskiej siedzibie IPN przy ulicy Kłobuckiej 21 zostaną udostępnione teczki TW Bolek. Dostęp do archiwum będą mieć dziennikarze i naukowcy.
 
20 lutego Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej pierwszą partię dokumentów zabezpieczonych w dniu 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak.
 
Wśród tych materiałów znajdują się:

- teczka osobowa tajnego współpracownika pseudonim „Bolek”;
- teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim „Bolek”;    
- koperta z napisem „Szanowny Pan Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie” i dopiskiem „do rąk własnych” zawierająca odręczny list z dnia 5 kwietnia 1996 r. do Dyrektora Archiwum Akt Nowych, podpisany przez Czesława Kiszczaka;
- oryginalne papierowe opakowanie, w którym znajdowały się powyższe materiały.
 
W trakcie opracowania ponumerowano każdą stronę teczki personalnej i teczki pracy, nawet niezapisaną. Obecnie akta liczą odpowiednio: teczka personalna – 183 strony (łącznie z okładką), zaś teczka pracy 576 (również z okładką).

Materiały te zostaną udostępnione dziennikarzom i naukowcom już w poniedziałek o godzinie 12.00 w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie. Jednocześnie materiały będą mogły być udostępnione 40 osobom.

Dokumenty będą udostępniane w postaci kopii papierowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziennikarze będą mogli filmować oraz fotografować przeglądane materiały. Możliwe jest również zamówienie ich kopii cyfrowych w ramach usługi reprograficznej na zasadach obowiązujących standardowo w IPN. Od środy 24 lutego br. wgląd w materiały będzie możliwy również w czytelniach w oddziałach i delegaturach IPN.

 


Źródło: niezalezna.pl,ipn.gov.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo