To na nich donosił TW "Bolek" - nazwiska ofiar Wałęsy

  

Jan Jasiński, Henryk Lenarciak, Szczepan Chojnacki, Henryk Jagielski, Józef Szyler - to zaledwie kilka osób z dużo większego grona, na które donosił Tajny Współpracownik "Bolek". Jak napisał na twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz: "Bez trudu znajdziecie te nazwiska w teczkach Bolka".

Od tygodniach trwa dyskusja co zawiera teczka TW "Bolka" znaleziona w domu Czesława Kiszczaka. Dokumentami od ponad tygodnia zajmują się archiwiści i prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej, a dziś w samo południe IPN udostępni akta do wglądu dziennikarzom oraz historykom.

Do siedziby IPN wybiera się również prof. Sławomir Cenckiewicz, który od lat bada przeszłość Lecha Wałęsy, a jego książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" - we współpracy z dr. Piotrem Gontarczykiem - nie pozostawiła już kilka lat temu wątpliwości, kim był TW "Bolek".Z informacji podanych kilka dni temu przez prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wynika, że w zabezpieczonych u Kiszczaka aktach są donosy oraz pokwitowania odbioru pieniędzy za informowanie Służby Bezpieczeństwa, podpisane "Bolek". Na kogo donosił Lech Wałęsa? Dzisiaj poznamy wszystkie nazwiska.

Prof. Cenckiewicz ujawnił jednak na twitterze kilka z nich.

"Bez trudu znajdziecie te nazwiska w teczkach Bolka - ofiary strasznych donosów Wałęsy... " - napisał historyk.Henryk Jagielski będzie dzisiaj gościem w specjalnym wydaniu programu Anity Gargas "Zadanie specjalne" - Telewizja Republika, godzina 12.00.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Portugalia walczy z COVID-19. Wojsko otworzyło szpital polowy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Armia Portugalii otworzyła dziś w Lizbonie szpital polowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Nowy obiekt powstał na terenie zamkniętego przed laty szpitala w zachodniej części stolicy. Obecny podczas uroczystości otwarcia nowej placówki medycznej premier Portugalii Antonio Costa wyjaśnił, że ma ona służyć pacjentom w sytuacji możliwego braku łóżek w szpitalach stołecznej aglomeracji.

Costa przypomniał, że Lizbona i jej okolice to drugi najbardziej dotknięty przez koronawirusa region Portugalii. Wyjaśnił, że najwięcej zakażeń jest na północy, gdzie odnotowano już ponad połowę ze wszystkich przypadków infekcji w kraju.

W pierwszej fazie funkcjonowania nowy szpital polowy w Lizbonie ma przyjąć około 130 pacjentów, a liczba dostępnych dla chorych łóżek ma sukcesywnie wzrastać.

Dziś resort zdrowia Portugalii potwierdził opinię szefa Izby Lekarskiej Miguela Guimaraesa, według którego kraj “wkroczył dopiero w pierwszą fazę epidemii”.

- Czeka nas kilka miesięcy walki z koronawirusem. Nie możemy liczyć, że w jakiś cudowny sposób epidemia się zakończy

 - powiedziała minister zdrowia Marta Temido.

Służby sanitarne Portugalii poinformowały, że dziś do południa w kraju wykryto 6 408 infekcji koronawirusem, a 140 chorych zmarło; 43 pacjentów uznano za wyleczonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts