Mundury dla Żołnierzy Wyklętych

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie przedstawi wzór munduru kombatanta dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

arch.
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie przedstawi wzór munduru kombatanta dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W planach resortu obrony wprowadzenie jednolitego umundurowania jest krokiem do uznania Żołnierzy Wyklętych za formację wojskową.

Mundur będzie przysługiwał osobom walczącym w podziemiu antykomunistycznym (drugiej konspiracji w latach 1944–1956). Z informacji przedstawionych przez wiceszefa MON-u Wojciecha Fałkowskiego wynika, że projekt ma nawiązywać do munduru wojskowego z 1939 r. W poniedziałek, 22 lutego odbędzie się konferencja prasowa w Muzeum Wojska Polskiego z udziałem ministra Antoniego Macierewicza, podczas której zostanie zaprezentowany prototyp munduru. Szef resortu obrony podpisze również wkrótce decyzję w sprawie obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz odezwę z okazji święta skierowaną do żołnierzy Wojska Polskiego.

Przygotowując mundury, MON chce uhonorować osoby, które walczyły zbrojnie z komunistyczną okupacją. W ten sposób kombatantom biorącym udział w uroczystościach wojskowych zostanie nadany odpowiedni prestiż. Do tej pory nie istniało jednolite umundurowanie. Tylko niektórzy z kombatantów wkładali na oficjalne uroczystości mundury wojskowe. Część z byłych żołnierzy podziemia antykomunistycznego występowała w strojach cywilnych wzbogaconych wojskowymi emblematami i odznaczeniami.

– Cieszę się, że bohaterowie będą godnie wyróżnieni. Ci ludzie byli awangardą polskiej elity patriotycznej. Mieli odwagę ryzykować życiem i majątkiem swoim i swoich najbliższych w walce o wolność swojej ojczyzny. Należy im się pamięć i powinni zostać wyróżnieni – mówi „Codziennej” Karol Wołek, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

– Jako kombatanci mamy mundury wojskowe. Mają one już ponad 40 lat. Warto zatem je odnowić. To powinno zostać przeprowadzone – dodaje mjr Ryszard Jabłoński, prezes piotrkowskiego oddziału Związku Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Pomysł uhonorowania kombatantów specjalnym mundurem nie jest nowy. W 1922 r. ukazały się przepisy określające krój i kolor munduru weteranów Powstania Styczniowego. Ubiór weterana składał się z surdutu, spodni, płaszcza i czapki rogatywki. W II RP byłych powstańców otaczano powszechnym szacunkiem, brali udział we wszystkich uroczystościach państwowych. Nawet generałowie Wojska Polskiego salutowali im jako pierwsi. Kombatanci otrzymywali też stałą pensję.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Roman Andrzej Stańczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo