W związku z zabezpieczeniem w domu Czesława Kiszczaka dokumentów dotyczących TW Bolka, historyk Jan Żaryn zwraca uwagę na inny aspekt sprawy. Jego zdaniem środowisko esbeckie, z Kiszczakiem i Wojciechem Jaruzelskim na czele, czuło się bezkarne do tego stopnia, że jego przedstawiciele decydowali się na przechowywanie latami dokumentów, który od dawna powinny być w IPN.

W rozmowie z reporterką vod.gazetapolska.pl prof. Jan Żaryn, senator PiS, zwraca uwagę na poziom poczucia bezkarności całego środowiska esbeckiego.

- Jak głęboka musiała być ta bezkarność tego środowiska esbeckiego z Kiszczakiem i Jaruzelskim na czele, że gotowi byli trzymać te materiały nawet u siebie w domu. Jak głęboko byli przeświadczeni, że są poza obowiązującym prawem i że mogą odczuwać pewien komfort życia codziennego, mimo że tyle lat żyją w przestępstwie. Przestępstwie już nie tych zbrodni, których się dopuszczali w latach 80., czy 70., czy jak w przypadku gen. Kiszczaka - jego droga od 45 roku jest naznaczona bardzo silnym współtworzeniem systemu komunistycznego w Polsce. Ale nawet w III RP mogli odczuwać siłę, przekonując się, że bezkarność jest zjawiskiem towarzyszącym im do końca ich dni - tłumaczy Jan Żaryn.

Odnosząc się z kolei do Lecha Wałęsy prof. Żaryn tłumaczy, że największym problemem w jego biografii jest decyzja o trwaniu w błędzie od 1992 roku i w konsekwencji stanie się niewolnikiem własnego sposobu widzenia całej sprawy.

- Mam nadzieję, że biografia Lecha Wałęsy nadal pokazuje, że jest to człowiek zdolny do bardzo wielu zwrotów i jeżeli zdecydowałby się na wzbicie na same wyżyny swojej dotychczasowej biografii, gdyby to był znowu Lech Wałęsa z energią człowieka sierpnia 80. i człowieka rozmawiającego z Alfredem Miodowiczem w 1988 roku, to gdyby posiadł taką dzisiaj energię, która by go skłoniła do pójścia w stronę prawdy, to możemy zostać zaskoczeni, bo on posiada takie zdolności... Ale na dziś niestety trwa w tym błędzie od roku 1992 i stał się niestety niewolnikiem swojego własnego sposobu widzenia tej sprawy. - tłumaczy Jan Żaryn.


ZOBACZ FILM: