​Prezydent Duda na spotkaniu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje świata ws. bezpieczeństwa

Prezydent Andrzej Duda przybył dziś do stolicy Bawarii, gdzie rozpoczęła się trzydniowa 52. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa.

Andrzej Hrechorowicz prezydent.pl - prezydent Andrzej Duda i szef NATO Jens Stoltenberg uczestniczą w konferencji w Monachium
Prezydent Andrzej Duda przybył dziś do stolicy Bawarii, gdzie rozpoczęła się trzydniowa 52. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Na spotkanie, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące kształtu międzynarodowej polityki bezpieczeństwa, przybędzie ok. 30 głów państw i szefów rządów oraz 70 szefów dyplomacji i resortów obronnych. Na miejscu jest też korespondent portalu niezalezna.pl i „Gazety Polskiej Codziennie”.

W konferencji ze strony Polski wezmą udział prezydent Andrzej Duda, szef BBN-u Paweł Soloch i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W sobotnie przedpołudnie Andrzej Duda będzie uczestniczył w debacie głów państw wraz z prezydentami Litwy Dalią Grybauskaitė, Ukrainy Petrem Poroszenką, Finlandii Saulim Niinistö oraz szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Szef polskiej dyplomacji weźmie zaś udział w debacie nt. przyszłości NATO. Trzydniowa konferencja zakończy się w niedzielę po południu.

Były dyplomata Wolfgang Ischinger, przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w zapowiedzi wydarzenia przypomina, że w 2015 r. doszło do wielu krwawych kryzysów i konfliktów na całym świecie. – To był trudny rok dla światowego porządku w Europie i na Bliskim Wschodzie. Rok 2016 zapowiada się jeszcze gorzej – mówi Ischinger. Jako przykłady daje niekończącą się wojnę w Syrii oraz wiszącą na włosku spójność Unii Europejskiej. Zdaniem Ischingera najważniejszym tematem, który będzie obecny przez wszystkie dni rozmów, będzie odpowiedź na pytanie, jak Europa poradzi sobie z kryzysem migracyjnym. – Potrzebujemy więcej regionalnej i globalnej współpracy oraz większej integracji – zapowiada przewodniczący.


fot.: Waldemar maszewski Gazeta Polska - piątkowe protesty w Monachium przeciwko wojnie w Syrii


fot.: Waldemar maszewski Gazeta Polska

Uczestnicy konferencji będą się starali sięgnąć również do korzeni problemu, czyli wojny w Syrii oraz towarzyszącego jej terroryzmu. – Polska włączy się w działania koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu – zapewniał w czwartek Antoni Macierewicz podczas spotkania w Brukseli ministrów obrony państw NATO. Innymi ważnymi zagadnieniami monachijskiej konferencji będą kształt stosunków Zachodu z Rosją oraz wypełnianie przez strony warunków porozumień mińskich ws. uregulowania konfliktu w Donbasie. W konferencji wezmą udział m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko praz premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Dziś wieczorem prezydent Andrzej Duda już tradycyjnie spotkał się z Polonią. Wręczył jedenaścioro jej przedstawicielom ordery i odznaczenia „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Niemczech, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych”.

Na miejscu w Monachium znajduje się korespondent portalu niezalezna.pl i „Gazety Polskiej Codziennie”, który przybył dziś na miejsce jeszcze przed przylotem prezydenta. Więcej na temat 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa znajdą Państwo w weekendowej i poniedziałkowej „GPC”, oraz przez weekend na portalu niezalezna.pl.


 

 


Źródło: niezalezna.pl

Waldemar Maszewski,Sabina Treffler,Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo