Fale grawitacyjne istnieją. Będzie Nobel m.in. dla Polaków za „zmarszczki czasoprzestrzeni”

  

Naukowcy ogłosili odkrycie fal grawitacyjnych. To epokowe potwierdzenie jednego z postulatów teorii względności Alberta Einsteina, okrzyknięte największym naukowym wydarzeniem stulecia. Media są zgodne - fizycy zaangażowani w prace międzynarodowego zespołu LIGO Scientific Collaboration otrzymają nagrodę Nobla. W pracach brali też udział polscy naukowcy. 

Zjawisko fal grawitacyjnych odkryto przy okazji „namierzenia” zderzenia dwóch gigantycznych czarnych dziur, 35 razy większych od Słońca. Doszło do niego ponad miliard lat temu. „Zmarszczki czasoprzestrzeni” będące efektem tamtej katastrofy mknęły przez Wszechświat z prędkością światła. We wrześniu ubiegłego roku zarejestrowały to precyzyjne urządzenia w USA i we Włoszech. Echo zderzenia trwało zaledwie 0,12 sekundy.

Odkryliśmy, fale grawitacyjne. Zrobiliśmy to

- powiedział dziś David Reitze, dyrektor wykonawczy Obserwatorium Wave, na konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Badania prowadzone były w międzynarodowym zespole, w którego skład weszła także grupa 15 naukowców z Polski, pod kierunkiem Andrzeja Królaka z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Odpowiadali oni m.in. za modelowanie zjawisk wywołujących fale grawitacyjne.

Dlaczego wykrycie fal było tak trudne? Bo odkształcają one całą czasoprzestrzeń wokół nas. Zjawisko udało się potwierdzić dopiero dzięki stworzeniu potężnych interferometrów. Urządzenie te składają się z dwóch ramion o długości czterech kilometrów, łączących się pod kątem prostym. Badania prowadzi się analizując bardzo precyzyjnie światło lasera, do tysięcznych części protonu.

Fale grawitacyjne dostrzeżono 14 września ubiegłego roku. Ich odkrycie pozwoli specjalistom zajrzeć do początków Wszechświata, tuż po Wielkim Wybuchu.

Profesor Neil Turok, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej w Waterloo w Kanadzie, były współpracownik profesora Stephena Hawkinga, zwał odkrycie „jednym z przełomowych momentów w nauce”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,theguardian.com


Wczytuję komentarze...

Wiceminister pełnomocnikiem rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego. "Stawiamy na ten sposób finansowania"

Waldemar Buda / screen Telewizja Republika

  

Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) - poinformował dzisiaj szef MIiR Jerzy Kwieciński.

Kwieciński przekazał jednocześnie, że powołany w połowie lipca wiceminister Grzegorz Puda objął funkcję pełnomocnika rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach. Będzie też nadzorował wykorzystanie funduszy unijnych na największe inwestycje infrastrukturalne.

- Obaj Panowie zajmą się tematami trudnymi, ale szlaki mają już przetarte. Minister Buda będzie miał zadanie rozkręcenia PPP w Polsce. To jeden ze sposobów finansowania inwestycji, na który będziemy stawiać w najbliższych latach

– powiedział Kwieciński na konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że PPP wymaga współpracy wielu resortów i żeby działało potrzebuje osób, które umieją budować mosty pomiędzy ludźmi.

- Minister Buda jest tutaj najlepszym kandydatem. Ten rząd obala silosowe podziały i tak będzie też działał pełnomocnik rządu do spraw PPP, który skoordynuje działania rządu w tym obszarze

- dodał Kwieciński. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl