Operacja KOD. Petru i Kijowski na wspólnym froncie

Dorota Kania

Szefowa działu krajowego „Gazety Polskiej Codziennie”, redaktor naczelna Telewizji Republika, wicenaczelna portalu Niezależna.pl oraz dziennikarka śledcza „Gazety Polskiej”.

Kontakt z autorem

  

Maj 2015 r. Siedem dni po wygranej Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich zostaje zarejestrowane stowarzyszenie „Stop gwałtom”, na czele którego staje bliżej nieznany Mateusz Kijowski. Dwa tygodnie później na Torwarze odbywa się konwencja założycielska stowarzyszenia Ryszarda Petru. Pół roku później w obronie „demokracji” Kijowski wraz z Petru będą maszerować na marszach KOD. Razem z nimi – byli esbecy, towarzysze partyjni i obrońcy starego układu. „Stop gwałtom”, Komitet Obrony Demokracji oraz Nowoczesna to projekty mające doprowadzić do upadku rządu PiS i powrotu do władzy ludzi doskonale umoszczonych w III RP. W projektach są osoby, które działają i w Nowoczesnej, i w stowarzyszeniach Kijowskiego - pisze w najnowszym numerze „Gazeta Polska”.

Na zdjęciach z marszu KOD mój ksiądz proboszcz rozpoznał funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy się nim »opiekowali« w czasach PRL – napisał na Facebooku jeden z toruńskich księży. Ta opinia nie jest odosobniona – na zdjęciach tych można rozpoznać beneficjentów poprzedniego systemu i poprzedniej władzy, dla których rządy PiS są potężnym zagrożeniem. Dlatego mainstream prześciga się w lansowaniu zarówno KOD, Mateusza Kijowskiego, jak i Ryszarda Petru.

„Namaszczenie” przez Andrzeja Olechowskiego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru na „nowego Tuska” ma symboliczne znaczenie. Bo to Olechowski, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, były współpracownik PRL-owskiego wywiadu, działał w partii, w której założeniu istotny udział mieli funkcjonariusze komunistycznej bezpieki.

Czytając statut stowarzyszenia „Stop gwałtom”, ma się wrażenie, że słucha się haseł wygłaszanych ma marszach KOD.

Celem stowarzyszenia, jak można przeczytać w jego statucie, jest m.in. „organizowanie akcji społecznych i medialnych docierających do szerokiego grona odbiorców, oddziałujących na świadomość społeczną, obnażających postawy przemocowe i dyskryminujące oraz wspierających zrozumienie konieczności uszanowania równości wszystkich ludzi”.

To właśnie nawoływanie do walki z dyskryminacją i do równości (czytaj – demokracji) są najbardziej chwytliwymi hasłami wygłaszanymi na marszach KOD.

Razem z Mateuszem Kijowskim członkami-założycielami stowarzyszenia „Stop gwałtom” została m.in. jego żona Magdalena, a także Sławomir Potapowicz i Andrzej Popławski.

Sławomir Potapowicz – „warszawiak, samorządowiec, politolog, fotograf-amator” – tak o sobie pisze na Twitterze. Rocznik 73, jeden z najbliższych współpracowników Pawła Piskorskiego – najpierw w warszawskiej Platformie Obywatelskiej, a później we władzach Fundacji „Samorządność i Demokracja”. Potapowicz jest uczestnikiem marszów KOD, o czym można przeczytać w serwisach społecznościowych. „12 grudnia – protest i marsz spod siedziby Trybunału Konstytucyjnego pod Pałac Prezydencki. I warto, i trzeba było tam być. I byłem” – napisał na Facebooku Potapowicz, który jest także działaczem Nowoczesnej, zastępcą sekretarza generalnego i sekretarzem Regionu Warszawskiego.

Innym współzałożycielem Stowarzyszenia „Stop gwałtom” jest Andrzej Popławski, prawnik zasiadający wcześniej we władzach Stowarzyszenia Galeria La Madame, które miało swój lokal w centrum Warszawy. Z lokalu korzystali m.in. Zieloni 2004, Porozumienie Kobiet 8 marca, Kino Polska, Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW, Pro Varsowia, TVN24. Klub był bardzo lansowany przez „Gazetę Wyborczą” – dziennik Adama Michnika przyznał nawet galerii tytuł Miejsca Roku 2004.

Klub został zamknięty w 2006 r. w związku z długami, jakie miał wobec urzędu miasta. Dziś część bywalców La Madame pojawia się na marszach KOD, powiewając tęczowymi flagami.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska


Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts